Washington 29. decembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-

Barack Obama prijíma proti Rusku nejaké “tajné” opatrenia, ktoré, na rozdiel od sankcií, bude pre vládu nového prezidenta Donalda Trumpa ťažké rušiť, povedal v interview pre The Atlantic člen Výboru rozviedky Snemovne reprezentantov Kongresu USA Adam Schiff

Politik, ktorý, ako uvádza The Atlantic, obvinil Rusko zo zásahov do prezidentských volieb v USA ešte skôr, ako to oficiálne urobil Biely dom, sa posťažoval, že Donald Trump sa podľa jeho názoru nechystá držať tvrdého kurzu voči Rusku.

Na snímke Barack ObamaNa snímke Barack Obama

Nie som si istý, že prezident Trump zavedie nejaké sankcie. <…> Skôr mám obavy, že čoskoro zruší tie opatrenia, ktoré sme už prijali,” povedal.

Práve preto sa Schiff domnieva, že Obamova vláda musí “čo najrýchlejšie urobiť to, čo sa chystá urobiť”. “Môžu to byť nejaké sankcie, ktoré Obama môže vyhlásiť jednostranne, ale tie tiež nemusia vydržať previerku časom. Tie tajné kroky, ktoré podniká dnes, bude pre budúci vládu ťažké rušiť. A to bude tiež veľký signál pre Rusko,” povedal. Na otázku, čo je to za kroky, Schiff odpovedal, že existuje “rad alternatív”, ale odmietol ich vymenovávať. Jednou z nich je vraj podľa jeho slov “odhalenie korupcie v Kremli”. Kongresman tiež vyčítal Obamovi “prílišnú opatrnosť” voči Rusku a svojim demokratickým kolegom to, že nedokázali presvedčiť občanov USA o potrebe venovať pozornosť “ruskému zásahu”.

Obvinenia, že Kremeľ údajne ovplyvňoval americké voľby, a to aj prostredníctvom hackerských útokov na server Demokratickej strany, neraz zaznela na adresu Moskvy počas predvolebnej kampane.

Podobné vyhlásenia v októbri okomentoval Vladimír Putin. Podľa jeho slov v materiáloch, ktoré uverejnili hackeri, “nie je nič v záujme Ruska”, a hystéria je vyvolávaná preto, aby bola odpútaná pozornosť verejnosti od obsahu materiálov, uverejnených hackermi.