Tripolis 8. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)
 
Napätú situáciu v Líbyi v posledných dňoch už riešia aj veľmoci i Bezpečnostná rada OSN. Najnovšou reakciou Spojených štátov je stiahnutie ich tamojších vojsk, o ktorom však Washington neprezradil podrobnosti. Nie je jasné, koľko vojakov, kedy, a odkiaľ bude stiahnutých… 

Ilustračné foto

Podľa informácii českej novinárky Terezy Spencerovej, africké velenie amerických ozbrojených síl (AFRICOM) sťahuje svojich vojakov z Líbye. “Vraj dočasne a vraj kvôli nepredvídateľnej bezpečnostnej situácii v krajine.”
“Koľko vojakov odchádza a kam majú namierené, sa neuvádza, vraj aby sa o ich pohybe čo najmenej dozvedel Daeš.”
Prvé boje si už podľa informácií médií vyžiadali dvadsať mŕtvych, pričom s evakuáciou začínajú tiež OSN alebo zahraničné firmy.
Rusko medzitým v Bezpečnostnej rade OSN zablokovalo prijatie dokumentu, ktorý vraj vyzýval ku “upokojeniu” len maršala Haftára a jeho armády, zatiaľ čo o jeho súperoch z Tripolisu sa nezmieňoval, uvádza server CNA, s tým že Rusi spoločne s Egyptom a Spojenými arabskými emirátmi sú hlavnými spojencami Haftarových síl.
“Rusko síce tvrdí, že má ku všetkým stranám líbyjského konfliktu rovnaký vzťah, ale “niektorí sú si predsa len rovnejší”, a tak minister zahraničia Lavrov, ktorý je aktuálne v Egypte, teda u ďalšieho Haftárovho spojenca, vyzval Tripolis, aby na Haftárovu armádu nepodnikal nálety.”
Spencerová píše, že Haftár vraj telefonicky do Moskvy hlási aktuálne informácie o svojom postupe.
“Sily verné islamistickej vláde v Tripolise a postupujúca Haftárova armáda sa medzitým na južných predmestiach hlavného mesta navzájom bombardujú…”
Podľa agentúry Reuters sily maršala Haftára sa v piatok dostali až ku južnej hranici hlavného mesta a deklarujú, že získali kontrolu nad bývalým medzinárodným letiskom, hoci vojenskí predstavitelia Tripolisu to popierajú.
“Prvý raz bolo použité aj letectvo,“ povedal hovorca Haftárových síl Ahmed Mismari. „Uskutočnili sme veľmi úspešnú operáciu na zabezpečenie cesty do centra mesta,“ dodal.
Sily maršala Haftára (armáda LNA) sa presunuli na sever od bývalého letiska v katastri okresu Khalat Furgan, ktorý sa nachádza približne 11 km od centra mesta, uviedol pre Reuters miestny zdroj a dodal, že môže potvrdiť, že jednotky lojálne vláde v Tripolise sa mierne stiahli.
 
Príspevok Konflikt v Líbyi sa rozširuje aj na nebo. USA sťahujú svoje jednotky, neuvádzajú však, koľko, kde a kedy zobrazený najskôr Hlavné správy.