Damask/Tel Aviv 10. februára 2017 (HSP/RT/Foto: Amir Cohen)

Izraelské obranné zložky tvrdia, že zasiahli 12 iránskych a sýrskych cieľov v Sýrii, vrátanie batérií protivzdušnej obrany. Pár hodín predtým bola zostrelená izraelská stíhačka F-16, ktorá sa zúčastňovala operácie proti iránskym cieľom v Sýrii
Ilustračná snímka

“12 cieľov vrátanie batérií protivzdušnej obrany a štyri iránske ciele sú medzi iránskym vojenským  zariadením v Sýrii, ktoré čelili útoku”, uvádza sa vo vyhlásení izraelských ozbrojených síl. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že počas útoku boli “odpálené protilietadlové rakety proti Izraelu, na čo sa spustil signalizačný poplach v severnom Izraeli”.
Sýrske zložky potvrdil agentúre SANA, že obranné zložky odpovedali na “ďalší izraelský akt agresie”, ktorý sa uskutočnil v blízkosti hlavného mesta, Damasku, uviedla štátna sýrska televízia.
Hovorca izraelských ozbrojených síl generálporučík Jonathan Conricus na svojom Twitterovom účte uviedol, že v tejto situácii je agresorom Irán, ktorý narušil suverénnosť Izraelského štátu. Ďalej uviedol, že “Izraelské obranné sily sú pripravené na akýkoľvek scenár”, čím chce urgovať Irán a Sýriu, “aby zastavili agresiu”.

Sýrske vojenské správy uvádzajú, že “Izraelský nepriateľ spustil útoky na niektoré vojenské pozície v južnom regióne a naše obranné zložky odpovedali a odrazili útok”, uvádza sa vo vyhlásení.
Dnes za skorého rána podľa izraelských správ obranné zložky zachytili iránsky dron, ktorý narušil izraelský vzdušný priestor. Izrael odpovedal útokom na sýrsku vojenskú základňu, nakoľko sa nazdával, že operátor dronu je lokalizovaný práve tam.
Následne izraelská stíhačka F-16 bola zasiahnutá sýrskou protivzdušnou obranou a zrútila sa na izraelskom území v blízkosti Golanských výšin. Obaja piloti sa katapultovali a v súčasnosti sú v starostlivosti izraelskej nemocnice.
Po tomto incidente izraelský premiér Benjamin Netanjahu začal bezpečnostné diskusie a povolil nevyhnutné akcie, ako uviedol izraelský zdroj pre denník Haaretz.
Tento útok je od začiatku Sýrskej občianskej vojny v roku 2011 doteraz jednou z najzávažnejších konfrontácií pre tri štáty – Sýriu, Irán a Izrael.
Izrael uvádza, že Sýria a Irán sa “zahrávajú s ohňom”, keď narušili izraelský vzdušný priestor a že draho zaplatia. “Izrael však nevyhľadáva eskaláciu napätia s týmito štátmi”, uviedol hovorca izraelských síl Johathan Conricus.
Od začatia vojny v Sýrii Izrael zaútočil na sýrskom teritóriu viac ako 100 útokmi bojovými stíhačkami a raketami a zničil viaceré ciele. Izrael tvrdí, že sa len legitímne bráni a znemožňuje para-vojenskému hnutiu Hizballáh, ktoré je spojencom Damasku, a ktoré Izrael považuje za teroristickú skupinu, získať pokrokové zbrane zo strany sýrskej vlády.