Brusel/Bratislava 23. marec 2019 (HSP/Foto:25marec.sk)
 
V sobotu 23. mája 2019, sa v Kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja v Žiline uskutoční výročná konferencia „Vyber si život 2019“, ktorú organizuje Fórum života, o.z. a Áno pre život, nezisková organizácia. Témou konferencie je „Ochrana života na všetkých úrovniach politiky“. Týmto podujatím vyvrcholí „Týždeň za život“, séria podujatí pripomínajúca 25. marec – Deň počatého dieťaťa

Plagát

Záštitu nad podujatím prevzali europoslankyňa Anna Záborská (Kresťanská únia) a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová (OĽaNO). Na konferencii vystúpi aj europoslanec Branislav Škripek (Kresťanská únia), poslankyňa NR SR Anna Verešová (OĽaNO) a starostka bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová (nezávislá).
„Základnou povinnosťou politiky je chrániť ľudský život a jeho dôstojnosť v každej jeho fáze. Táto ochrana môže mať rôzne podoby. Naším cieľom je upozorňovať na závažnosť rozhodovania o ľudskom živote a vytvárať prostredie, v ktorom bude každý ľudský život prijímaný ako najväčší dar a bohatstvo,“ uviedla Anna Záborská.
„Ukončiť tehotenstvo znamená ukončiť život. Preto to nie je len rozhodnutie o  vlastnom tele ženy, ale o tele v jej tele,” zdôraznil Branislav Škripek.
 
Týždeň za život
Podujatia „Týždňa za život“ na Slovensku a v Európskom parlamente odštartovala už v nedeľu 17.3.2019 „Púť za život“ v Rajeckých Tepliciach, na ktorú v pondelok nadviazal benefičný koncert Fóra života na podporu žien po spontánnom potrate. Jeho súčasťou bolo odovzdávanie Ceny Antona Neuwirtha výnimočným osobnostiam, ktoré chránia život. V kategórii Domáca osobnosť bol in memoriam ocenený lekár Marcel Babál, v kategórii Zahraničná osobnosť cenu získala zakladateľka World Youth Alliance Anna Halpine a v kategórii Organizácia cenu dostali dve školy z Čadce – Stredná odborná škola pedagogická sv. Márie Goretti a Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi.
V utorok sa ťažisko aktivít presunulo do Európskeho parlamentu. Dopoludnia sa Anna Záborská zúčastnila konferencie „Etika a ľudská dôstojnosť v politike“, ktorú organizovala pracovná skupina Európskej ľudovej strany pre bioetiku. „Tieto podujatia sú veľmi dôležité, pretože si na nich vymieňajú skúsenosti pro-life politici z celého sveta. Veľkú radosť som mala najmä zo stretnutia s priateľkou Obianuju Ekeocha z Nigérie, ktorá založila a vedie organizáciu „Culture of Life Africa”, radí africkým poslancom a delegátom pri OSN.  V spolupráci s viacerými africkými katolíckymi biskupskými konferenciami pripravila tiež dôležitú pro-life deklaráciu,“ vysvetlila A. Záborská.
Popoludní sa obaja slovenskí europoslanci z Kresťanskej únie stretli na ďalšej konferencii nazvanej „Bábätká idú do Európskeho parlamentu“. Branislav Škripek na nej zdôraznil nutnosť pomoci tehotným ženám v núdzi: „Namiesto toho, aby sme tehotným ženám poskytli pomoc a podporu, tlačíme ich do riešenia, ktoré má preukázateľné fyzické i psychologické riziká. Mnohí pro-choice hovoria o práve ženy vybrať si. Počas tehotenstva však existuje aj rozvíjajúce sa telo – nenarodené dieťa.” Nabitý utorkový program oboch europoslancov zavŕšilo valné zhromaždenie pro-life federácie One of us, na ktorom bola schválená stratégia na roky 2019-2020.
 
Príspevok Konferenciou “Vyber si život” vyvrcholí “Týždeň za život” zobrazený najskôr Hlavné správy.