Bratislava 28. novembra 2016 (HSP/Foto:Maďarský inštitút v Bratislave)

Konferencia Spolu na ceste Maďari a Slováci sa uskutoční 3. decembra 2016 v Budapešti

Slováci a Maďari už tisícročie kráčajú po ceste spolu. Počas dlhého časového obdobia medzi týmito dvoma národmi vznikol taký úzky vzťah, na ktorý by bolo veľmi ťažké nájsť podobný príklad.

Konferencia Spolu na ceste Maďari a SlováciKonferencia Spolu na ceste Maďari a Slováci

Stačí si zalistovať bratislavský a budapeštiansky telefónny zoznam, a je nám hneď jasné, koľko je maďarských mien tu a slovenských mien tam. Dlhé stáročia dodnes odkazujú na spolužitie, alebo inak povedané na vzájomnú interakciu. Zamyslime sa: sú ešte dva takéto blízke národy, ako maďarský a slovenský? Už len keď si spomenieme na mentalitu, gastronómiu či bohatstvo folklóru.

Kresťanské korene nás takisto spájajú. Oplatí sa pripomenúť si slová kardinála Korca spred dvadsiatich rokov, ktoré odzneli práve v Budapešť , že v činnosť Cyrila a Metoda pokračoval v Karpatskej kotline Svätý Štefan. Aj keď sa na to dívame z hocijakého pohľadu a neraz rozdielne vysvetľujeme našu spoločnú históriu. Významné osobnosti našich dávnejších dejín sú tie isté: rovnako ako kráľ Matej Korvín, tak aj hrdinovia bojov proti Turkom či cirkevné osobnosti: Peter Pázmány, Alexander Rudnay, Ján Seberíni. V spoločnej vlasti sme sa pustili do budovania dvoch moderných národov. V XIX. a XX. storočí to prinášalo so sebou viacero napätí a konfliktov. Maďarizáciu, slovakizáciu.

Namiesto pripomínania vzájomných krívd sa na začiatku XXI. storočia pri pohľade do budúcnosti oplatí viac hľadať spoločnú zodpovednosť – pre ďalšie generácie. Vysporiadať sa s minulosťou a hľadať možnosti spolupráce. Spoznať jeden druhého, byť pripravený na dialóg.

Naším zámerom je týmto dvojjazyčným podujatí m vytvoriť slovensko-maďarský dialóg práve v tomto duchu. Od pozvaných hostí získame poznatky, ktoré sú potrebné, keďže väčšina našich rozdielnych názorov (nedorozumení) pramení z nedostatku poznania, ale dostaneme aj „domácu úlohu“ nad nimi popremýšľať a začať ich realizovať.

Redakciu informoval Dr. Imre Molnár, riaditeľ Maďarského inštitútu v Bratislave.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.