Bratislava 18. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) so zármutkom prijala správu o úmrtí pražského emeritného arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka. V svojom písomnom vyjadrení to uviedol predseda KBS Stanislav Zvolenský, ktorý v mene konferencie vyjadril hlbokú spoluúčasť

„V tejto smutnej chvíli vyjadrujeme našu hlbokú sústrasť, najmä jeho príbuzným, ďalej nástupcovi, kardinálovi Dominikovi Dukovi, Českej biskupskej konferencii a celej Katolíckej cirkvi v Českej republike,“ uviedol Zvolenský.

Na snímke bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský

Spomenul, že s kardinálom Vlkom ich spájajú pekné spomienky, najmä na stretnutia slovenských a českých biskupov ešte v spoločnom štáte. „Modlíme sa, aby ho milosrdný Otec a najvyšší Pastier, ktorému celý život verne slúžil, prijal do svojho náručia,“ doplnil predseda KBS.

Vo veku 84 rokov dnes zomrel český kardinál Miloslav Vlk, ktorému diagnostikovali rakovinu pľúc s metastázami do kostí. Na sociálnych sieťach Facebook a Twitter to dnes podľa Českého rozhlasu oznámil kardinál Dominik Duka.

Vlk sa narodil 17. mája 1932 v juhočeskej Líšnici. Po maturite nesmel ďalej študovať, napriek tomu sa mu podarilo vyštudovať archívnictvo aj teológiu. Jeho spôsob kázania sa ale nepáčil komunistickému vedeniu štátu, preto od roku 1978 nesmel vykonávať kňazskú službu. Pracoval ako umývač výkladných skríň a archivár.

V roku 1990 bol vymenovaný za českobudějovického biskupa a o rok neskôr za pražského arcibiskupa a českého primasa. Pápež Ján Pavol II. ho 26. novembra 1994 vymenoval za kardinála. V roku 2010 odišiel z vedenia cirkvi kvôli prekročeniu vekovej hranice na odchod do dôchodku. Je nositeľom viacerých ocenení. V roku 2002 mu prezident Václav Havel prepožičal Rád Tomáša Garrigua Masaryka za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.