Bratislava 19. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR bude pri návrhu o zvyšovaní minimálnej mzdy pre budúci rok postupovať štandardným spôsobom. Uviedla to po pondelňajšom rokovaní tripartity (HSR) viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Na snímke viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) Monika Uhlerová

“KOZ SR v blízkej dobe vyjde s návrhom na zvyšovanie minimálnej mzdy pre rok 2019. Budeme rokovať so sociálnymi partnermi, so zamestnávateľmi. Dúfam, že prídeme k zhode tak, aby sme mohli návrh minimálnej mzdy predložiť ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny. KOZ sa bude snažiť navrhnúť minimálnu mzdu tak, aby bola čo najbližšie k 60 % predpokladanej priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre rok 2019,” spresnila.
KOZ podľa Uhlerovej čaká aj na predloženie návrhu nových tabuliek pre odmeňovanie zamestnancov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe. “Čakáme na predloženie návrhu nových tabuliek pre odmeňovanie zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe.
Záväzok (vlády) je do 30. marca. Starostlivo sledujeme a čakáme na tento termín a podľa toho, čo bude predložené, budeme konať ďalej,” povedala.
Prerokovanie odmeňovania zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe bude podľa nej na rokovaní tripartity v septembri tohto roku. “”Predpokladáme, že v období marec až september budeme intenzívne rokovať aj s úradom vlády, aj s príslušnými ministerstvami o odmeňovaní zamestnancov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe,” doplnila.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR je podľa slov člena jej prezídia Ota Nevického o zvyšovaní minimálnej mzdy ochotná rokovať. “Budeme sa snažiť dosiahnuť nejaký konsenzus, ktorý bude prijateľný aj pre zamestnávateľov, aj pre KOZ,” dodal Nevický.
Na margo minimálnej mzdy premiér Robert Fico (Smer-SD) v nedeľnej (18.2.) diskusnej relácii TA3 V politike poznamenal, že ju v súčasnosti poberá približne 60.000 až 70.000 ľudí. “Mali by sme urobiť všetko pre to, aby postupne dosiahla 60 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve. Je teda naším cieľom v horizonte niekoľkých rokov dôjsť k sume 600 eur,” avizoval.
Fico vysvetlil, že Smer-SD trvá na raste minimálnej mzdy, lebo je potrebné urobiť rozdiel medzi tými, ktorí pracujú a ktorí nie. “Rast minimálnej mzdy tlačí aj na rast ostatných miezd. A ja urobím všetko, aby bola zakotvená v ústave. Chceme ju takto chrániť a zvyšovať. Urobíme teda pokus zakotviť inštitút minimálnej mzdy ako takej v ústave,” povedal predseda vlády.