Moskva 9. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Twitter)

Rusko si všimlo diskusiu, ktorú v Česku vyvolala socha sovietskeho maršala I. S. Koneva, ktorá je umiestnená na námestí interbrigád v Prahe 6. K veci sa teraz okrem ruského ministra kultúry Vladimira Medinského vyjadrila tiež Konevova dcéra Natalja. navrhla, aby bola socha jej otca prevezená do Moskvy

Na snímke socha Ivana Koneva

Informácie o tom, že dcéra maršala Koneva, Natalja, navrhla previesť pomník do Ruska, zazneli v armádnom týždenníku Zvezda.

Kým sa Česi hádajú o výklad vlastných dejín, dostali sme nápad previezť pražský pamätník do Ruska, reagovala Natalja Konevova.

Podľa nej by tak socha mohla stáť na ulici Maršala Koneva v Moskve. Ako sama uviedla, na rozhodnutie českých úradov o osude daného pomníka nemieni čakať.

Pomník môjho otca v Prahe bol opakovane znesvätený. A verím, že pre vandalov nie je Konevova osobnosť vôbec dôležitá. Ak by bol na rovnakom mieste stál pamätník, napríklad Vatutina alebo Rokossovského, nič by sa tým nezmenilo. Kauza pomníka Koneva je ďalším pokusom ísť proti pravde vojny a ide o spôsob, ako spochybniť význam toho, čo Červená armáda pre Európu urobila. Táto téma je dnes medzi Európanmi, ktorí sa snažia dokázať, že sovietski vojaci boli okupanti, veľmi populárna, myslí si.

Konevova si ale stojí za tým, že jej otec Čechom nič nevykonal.

Neexistujú však žiadne záruky, že vandali nechajú pamätník na pokoji. Sama za seba a za Fond pamiatky vojvodcov víťazstva budem požadovať jeho prevoz a nebudem čakať na rozhodnutie pražských úradov, zdôraznila.

Nejde o prvý prípad

Podľa dcéry daného maršala sa však taká vec nedeje prvýkrát. Uviedla, že jej rodina čelí podobnej situácii druhýkrát, pričom prvýkrát k tomu došlo v roku 1987 v Krakove.

O štyri roky neskôr bol pamätník maršala Koneva demontovaný a prevezený do Kirova do vlasti Ivana Štepanoviča. Situácia sa opakuje, podotkla.

A čo na to starosta Kolář?

Pražský starosta Ondřej Kolář k návrhu dcéry Koneva uviedol, že ide o ústretový krok. Podľa neho však mohol prísť oveľa skôr.

Ak je to pravda a nejedná sa o ďalšiu várku fake news, akými sme zo strany Kremľa a Hradu boli v posledných dňoch so železnou pravidelnosťou zásobovaní, potom budeme aj o tejto možnosti na zasadnutí zastupiteľstva konať. Zo strany pani Konevovej sa jedná o ústretový a múdry krok, ktorý by situáciu určite upokojil, nechal sa počuť Kolář.

Kolář kvôli svojmu postoju v danej kauze čelil kritike. prišla aj od ruského ministra kultúry Vladimira Medinského, ktorý ho v piatok prirovnal k šéfovi niekdajšej miestnej organizácie NSDAP. To sa ale nepáčilo mnohým českým politikom, ktorí požadujú nielen ospravedlnenie zo strany ruského ministra, ale aj patričné riešenie.

Vyjadrenie ďalších osobností

K návrhu Konevovej dcéry sa bleskovo vyjadril tiež oficiálny hovorca Hradu Jiří Ovčáček. Ten na svojom účte na Facebooku zdieľal nasledujúci status:

Svojej vlastnej krajine pôsobíme hanbu. Rovnako ako zničením Mariánskeho stĺpa. Zaslepená a nenávistná pýcha, ktorá pľuje na tisícky obetí predkov a na historickú pamäť, plodí len ďalšie a ďalšie zlo.

Ďalším, kto si nenechal ujsť príležitosť okomentovať kauzu, bol predseda ČSSD a minister vnútra Jan Hamáček. Ten v relácii Otázky Václava Moravca, vysielanej Českou televíziou, vyhlásil, že výrok Medinského bol urážlivý a zbytočný. Neskôr celú vec okomentoval tiež na sociálnej sieti, a to nasledujúcim spôsobom:

Ruský minister kultúry prepásol dobrú príležitosť mlčať, keď označil starostu Prahy 6 za nacistu kvôli soche maršala Koneva, povedal som v @OtazkyVM s @P_Fiala. Podľa mňa sa pomníky búrať nemajú. Kde to skončí? Zbúrame sochu Žižku alebo zavrhneme Karla IV., Pretože bol antisemita?

Kauza pomníka maršala Koneva

Pomník maršala Koneva bol v posledných rokoch niekoľkokrát poškodený vandalmi. Naposledy sa tak stalo 21. augusta pri výročí invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, kedy neznámi páchatelia sochu poliali červenou farbou.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář najskôr oznámil, že sochu nemieni ďalej čistiť. Neskôr, keď ju aktivisti dobrovoľne očistili, ju nechal zakryť plachtou, údajne, aby ju chránil pred ďalšími útokmi. Upozornil ale, že socha bude z námestia interbrigád odstránená a uviedol, že sa ozvali záujemcovia, ktorí by ju prevzali.

Zakrytie plachtou ale vyvolalo vlnu nespokojnosti. Pred pomníkom došlo k demonštrácii, ktorej sa okrem iného zúčastnil hovorca prezidenta Jiří Ovčáček alebo poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Neskôr vedenie mestskej časti plachtu aj lešenia odstránilo a sochu nechalo natrieť ochranným náterom proti farbám. Kolář ale stále trvá na odstránení sochy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj