Teherán 27. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

Konečný počet obetí zrútenia horiacej výškovej budovy Plasco v iránskom hlavnom meste Teherán dosiahol 26 mŕtvych vrátane 16 hasičov, ktorí v čase tragédie práve zasahovali pri požiari. Informovala o tom dnes iránska polooficiálna tlačová agentúra ILNA

Riaditeľ oddelenia pre vzťahy s verejnosťou v teheránskom záchrannom centre Hasan Abbásí pre štátnu tlačovú agentúru IRNA povedal, že pri požiari a následnom zrútení budovy Plasco utrpelo vo štvrtok 19. januára zranenia aj ďalších 235 ľudí.

Horiaca ikonická výšková budova Plasco v iránskej metropole Teherán, kde vo štvrtok 19. januára 2017 množstvo hasičov bojovalo s požiarom, sa zrútila. Nie je ešte známe, či niekto pri páde stavby utrpel zranenia. Informovala o tom iránska štátna televízia. V budove sa nachádzalo veľké nákupné centrum. Na snímke Iránčania sledujú dym z horiacej ikonickej výškovej budovy Plasco v Teheráne Horiaca ikonická výšková budova Plasco v iránskej metropole Teherán, kde vo štvrtok 19. januára 2017 množstvo hasičov bojovalo s požiarom, sa zrútila. Nie je ešte známe, či niekto pri páde stavby utrpel zranenia. Informovala o tom iránska štátna televízia. V budove sa nachádzalo veľké nákupné centrum. Na snímke Iránčania sledujú dym z horiacej ikonickej výškovej budovy Plasco v Teheráne

Podľa vyjadrení úradov mala budova, postavená pred vyše 50 rokmi, slabú konštrukciu.

Minister vnútra Abdolrezá Rahmání Fazlí informoval, že hlavnou príčinou požiaru bol elektrický skrat.

Požiar a následný pád budovy bol najhoršou takouto katastrofou v Teheráne od roku 2005, keď plamene pohltili historickú mešitu a usmrtili 59 ľudí.

Budovu Plasco so 17 poschodiami dal v 60. rokoch minulého storočia postaviť iránsky židovský podnikateľ Habíb Elghánján a nazval ju podľa svojej firmy vyrábajúcej plasty. V čase výstavby bola najvyššou budovou v meste. Podnikateľa súdili pre obvinenia vrátane špionáže a popravili ho niekoľko mesiacov po Islamskej revolúcii v roku 1979, keď sa dostal k moci súčasný režim. Táto situácia prinútila mnohých príslušníkov židovskej komunity v Iráne ujsť z tejto krajiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.