Skalica 12. apríla 2018 (HSP/Foto:Wikimedia)
 
V stredu 11. apríla 2018  v jezuitskom kostole v Skalici vystúpil Symfonický orchester školy v Birminghame. Takmer v dvojhodinovom programe predniesol diela francúzskeho skladateľa 19 storočia Hectora Berlioza /1803 – 1869/,  Korzár op. 21, Koncert pre violončelo a orchester h moll op. 104 od Antonína Dvořáka /1841 – 1904/a Symfóniu č. 5 Es dur op. 82 Jeana Sibeliusa /1865 – 1957/, fínskeho skladateľa neskorého romantizmu a počiatku novoveku, ktorý je považovaný za najväčšieho skladateľa svojej krajiny. Orchester dirigoval Michael Seal, sólistom na violončelo bol Richard Harwood, patrónom orchestra  je Sir Simon Rattle, vedúcim Scarlett Taylor.

Ilustračné foto

Symfonický orchester školy v Birmighame – BSSO vznikol v roku 1965 a priťahuje najväčšie hudobné talenty zo všetkých škôl  v meste. Miesto v orchestri je možné každý rok získať na základe súťažnej rady konkurzov, ktorých úroveň je mimoriadne vysoká. V súčasnosti sa orchester skladá z 85 hudobníkov vo veku 14 – 18 rokov. Orchester hrá hudbu symfonického repertoáru z obdobia klasicizmu, romantizmu a 20. storočia. Skúšky sa konajú každé sobotné ráno. Mladí hudobníci sú podporovaní vedúcimi jednotlivých sekcií orchestra, ktorí sú sami aktívnymi hudobníkmi.  Orchester pravidelne vstupuje v troch hlavných koncertných sálach Birminghamu: Sympohy Hall, Birmingham´s Town Hall a The Concert Hall of the Royal Birmingham Conservatoire. Tiež niekoľko krát účinkoval v londýnskom Soth Bank na festivale Music for Youth Festival. V posledných 10 rokoch bol orchester na turné v Japonsku, Taliansku, v Prahe, Barcelone, Estónsku, Nemecku, Španielsku a teraz v Čechách a na Slovensku. S pripraveným  programom sa predstavil Lipníku nad Bečvou, v Skalici, v malej sále Slovenského rozhlasu v Bratislave a 21. apríla v Birminghame.
Návštevníci koncertu v Skalici, kde už niekoľko mládežníckych orchestrov vystupovalo aj v minulosti, boli nadšení  profesionálnym výkonom mohutného súboru mladých hudobníkov, ku ktorému prispela i akustika kostola, po zaznení jednotlivých častí účinkujúcich odmenili dlhotrvajúcim potleskom i standing ovation.
Ľudovít Košík
 
Príspevok Koncert symfonického orchestra školy v Birminghame zobrazený najskôr Hlavné správy.