Lipsko 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Paul Zinken)
 
Pre nedostatok dôkazov zastavili nemeckí vyšetrovatelia konanie voči jednému z Iračanov podozrivých z podielu na vlaňajšej vražde 35-ročného Nemca v meste Chemnitz, ktorá vyvolala vlnu protestov a výtržností. Tlačová agentúra DPA to uviedla v piatok s odvolaním sa na vyhlásenie prokuratúry

Ilustračné foto

Muž identifikovaný ako Júsif A. podľa nej síce bol na mieste činu, nie je však dostatok dôkazov, ktoré by ho spájali so smrťou obete.
Z ubodania 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi Daniela H. sú podozriví traja muži, ktorí prišli do Nemecka ako žiadatelia o azyl – Sýrčan a dvaja Iračania. Jedného z týchto mužov, Sýrčana identifikovaného menom Aláa S., prokuratúra minulý týždeň obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a ťažkého ublíženia na zdraví.
Na vražde sa údajne podieľal aj prinajmenšom jeden z Iračanov – Farhád A., ktorého sa doteraz nepodarilo zadržať a bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.
K násilnému činu došlo v Chemnitzi 26. augusta 2018. Následné výtržnosti, pri ktorých bolo zaznamenané aj násilie zo strany pravicových extrémistov, opísali nemecká kancelárka Angela Merkelová a ďalší ako “štvanice” na cudzincov. Udalosti v Chemnitzi rozpútali širšiu debatu o imigračnej politike Merkelovej, ktorej koalícia sa dostala do krízy.
Prokuratúra uviedla, že v rámci vyšetrovania vraždy vypočula vyše 100 svedkov. Dospela k záveru, že k útoku nožom došlo po tom, ako sa jeden z Iračanov, Farhád A., pohádal s obeťou. Spomínaný Sýrčan sa do potýčky zapojil až neskôr. Práve táto dvojica údajne dobodala Daniela H. do ramena a hrude. Okrem toho spôsobila vážne zranenia ďalšiemu prítomnému Nemcovi, ktorý však prežil.
 
Príspevok Konanie voči Iračanovi spájanému s vraždou v Chemnitzi zastavili zobrazený najskôr Hlavné správy.