Bardejov 3. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Medializovaný citlivý prípad komplikovaného pôrodu, pri ktorom lekár v záujme záchrany života matky pristúpil k radikálnemu vyňatiu údajne už mŕtveho dieťaťa z tela matky sa dostal pred Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý konštatoval, že nedošlo k pochybeniam. K prípadu sa má vyjadriť aj súdny znalec. Informovala TV Markíza.

Na snímke matka, ktorej pri pôrode zahynulo bábätko.

Úrad v oficiálnej správe konštatoval, že za smrť novorodenca v bardejovskej pôrodnici lekári nemôžu. Podľa správy nečakané komplikácie pri pôrode vraj nastali aj preto, že rodička s nimi nespolupracovala.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa vyjadril k aprílovému úmrtiu novorodenca pri pôrode. Od plodu bola údajne odtrhnutá krčná chrbtica, po tom čo sa ramenami zasekol o panvu matky. Podľa lekárov bábätko počas pôrodu zomrelo a oni museli urýchlene bojovať o život matky. Zvolili metódu radikálneho vyňatia dieťaťa z maternice, pričom údajne už mŕtve dievčatko bolo pri zákroku poškodené.
Rodičia bábätka, manželia Januvoví tvrdia, že informácie v správe sú sfalšované a podľa nich lekárska starostlivosť nebola poskytnutá správne. Za smrť svojho dieťaťa vinia lekárov. Postup lekárov dali prešetriť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ich podnet však bol vyhodnotení ako neopodstatnený.
Lekári upozornili, že za neúspešným pôrodom je podľa nich aj správanie matky, ktorá počas zákroku vstávala, dávala nohy ku sebe, čím komplikovala ich prácu a mohla spôsobiť aj spomínané poranenia plodu. “Mala som bolesti, je pravda, že som si dala dole pásy,” priznala matka. Žena si totiž počas pôrodu intuitívne hľadá správnu polohu a častokrát jej je to v pôrodniciach znemožnené. Jej manžel nesúhlasí, že by toto mohlo byť dôvodom úmrtia bábätka. “Chcú len hodiť vinu na ňu a seba očistiť,” povedal na adresu bardejovskej pôrodnice.
Bardejovskí policajti sa najskôr prípadom odmietli zaoberať. Neskôr rodičia podali podnet na prokuratúru, ktorá začala konanie a nariadila posudok od znalcov, ktorý by mal do prípadu vniesť viac svetla. Podľa policajného hovorcu sa teraz prípadom ako trestným činom usmrtenia zaoberá kriminálna polícia v Starej Ľubovni.
 
Príspevok Komplikovaný pôrod, pri ktorom lekári odtrhli dievčatku hlavu. Podľa úradu pre dohľad nemocnica nepochybila zobrazený najskôr Hlavné správy.