Brusel 2. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto: TASR/AP- Ralf Hirschberger/dpa via AP)
 
Vzhľadom na ťažkosti, s ktorými sa stretávajú európski poľnohospodári postihnutí suchom v tomto lete, Európska komisia (EK) pokračuje v ich podpore a udeľovaní výnimiek

Farmár pracuje na vysušenom poli v Schönhagene na východe Nemecka

Najnovší balík opatrení v prospech týchto farmárov od EK má zabezpečiť zvýšenie dostupnosti krmovín pre hospodárske zvieratá, ktorá je jednou z hlavných výziev, ktorým čelia poľnohospodári zasiahnutí suchom. Tento balík dopĺňa opatrenia komisie, ktoré už boli oznámené začiatkom augusta. Informovala o tom Európska komisia v tlačovej správe.
“Komisia rýchlo reagovala na prvé signály týchto extrémnych klimatických udalostí a ja stále pozorne sledujem situáciu. Som v kontakte s ministrami z postihnutých členských štátov, keďže posudzujeme primeranosť krokov. V súčasnosti prijmeme dodatočné opatrenia, ktoré by podľa môjho názoru mali európskym poľnohospodárom pomôcť pred nedostatkom krmív pre zvieratá a vítam nedávne oznámenia viacerých členských štátov pripravených konať v ich poľnohospodárskom sektore. Budem pokračovať v práci tak, aby štáty zabezpečili, že v plnej miere využijú dostupné možnosti, najmä v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky,” uviedol k téme sucha eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan.
Nové výnimky, ktoré EK predložila, sa týkajú určitých pravidiel ekologizácie. Farmári majú po novom možnosť zvážiť či zimné plodiny, ktoré sa bežne vysádzajú na jeseň na zber/pasenie chcú vysadiť skôr (zakázané podľa súčasných pravidiel), ak sú určené na pastvu/krmovinovú produkciu. Poľnohospodári zároveň budú mať možnosť zasiať úžitkové plodiny ako čisté plodiny a nie ako zmes plodín, ako je to v súčasnosti predpísané, ak sú určené na produkciu pasienkov/krmív. Posledným opatrením je možnosť skrátiť lehotu minimálne 8 týždňov na obhospodarovanie niektorých plodín tak, aby poľnohospodári na ornej pôde mohli včas po zasiahnutí letných plodín zasiať aj svoje zimné plodiny.
“Návrh o vyšších a predčasných priamych platbách pre farmárov postihnutých suchom, ktorý už bol oznámený pred niekoľkými týždňami, bol tiež formálne predstavený až teraz koncom augusta. Poľnohospodári budú môcť získať až 70 % svojich priamych platieb a 85 % platieb v rámci rozvoja vidieka už od polovice októbra 2018 namiesto toho, aby čakali až do decembra na zlepšenie situácie v oblasti peňažných tokov,” dodal Hogan.
Najnovšie opatrenia EK voči farmárom zasiahnutým suchom boli 30. augusta predložené členským štátom EÚ zhromaždeným na schôdzi výboru. V najbližších dňoch by mali byť odhlasované a formálne prijaté do konca septembra. Opatrenia sa potom podľa Európskej komisie uplatnia retroaktívne.
 
Príspevok Komisia predložila dodatočné opatrenia na podporu farmárov postihnutých suchom v EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.