Brusel 18. december 2017 (HSP/Reflex/Foto:TASR/Alan Diaz)
 
Zástupcovia EÚ pre hospodársku súťaž sa zamerali na nedovolené daňové výhody švédskej spoločnosti Ikea v Holandsku, hlási agentúra dpa. Na pláne je hĺbková previerka otázok daňových predpisov, uviedla Európska komisia v pondelok v Bruseli
Ilustračné foto

“Všetky spoločnosti, či už veľké alebo malé, nadnárodné alebo nie, by mali platiť svoj spravodlivý podiel na dani,” uviedla komisárka EÚ Margrethe Vestagerová. “Nie je možné, aby členské štáty povolili určitým spoločnostiam platiť menej daní umelým premiestňovaním ich ziskov inde. Teraz dôkladne preskúmame daňové zaobchádzanie so spoločnosťou Inter Ikea v Holandsku. ”
Podľa bruselského orgánu je obchod Ikea organizovaný ako franšízový model. Znamená to, že súčasná skupina Inter Ikea Group nie je vlastníkom jednotlivých obchodov Ikea. Namiesto toho všetky obchody Ikea na celom svete platia franšízový poplatok vo výške tri percentá svojho predaja holandskej dcérskej spoločnosti s názvom Inter Ikea Systems.
Zástupcovia Únie pre hospodársku súťaž majú obavy, že táto spoločnosť získala v Holandsku neoprávnené daňové výhody. V dôsledku toho sa zdaniteľné zisky výrazne znížili a ostatní konkurenti boli znevýhodnení.
Komisárka Vestagerová nedávno vyvolala rozruch okrem iného s rozhodnutím proti americkej technologickej spoločnosti Apple. Daňový režim, ktorý Írsko poskytlo pre americkú spoločnosť bol nezákonný a krajina teraz musí zvýšiť dane vo výške 13 miliárd eur. Írsko a Apple sa odvolávajú proti rozhodnutiu na súde.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.