Berlín 18. mája 2017 (HSP/bb/Foto: TASR/AP-Martin Meissner, Adam Berry)

“Nemecká kultúra neexistuje a dejiny národa formovali imigrácia a diverzita”, myslí si to nemecká federálna komisárka pre integráciu Aydan Özoğuzová, ktorá týmto argumentom podopiera svoje tvrdenie, že od migrantov by preto Nemci nemali žiadať asimiláciu
Na snímke nemecká a turecká vlajka pred najväčšou mešitou v Nemecku v prisťahovvaleckej štvrti Marxloh v Duisburgu. V Nemecku žije vyše 88 miliónov obyvateľov tureckého pôvodu

Komisárka sa tak vyjadrila pre denník Tagesspiegel vo svojom autorskom článku, kde rozoberá tzv. Leitkultur (teda dominantnú, resp. vedúcu kultúru), v súvislosti s ktorou konzervatívni politici žiadajú, aby sa migranti asimilovali a zdieľali aspoň základný “balík” kultúrnych hodnôt, čo ona sama nazýva nehoráznou a absurdnou požiadavkou.
“Jednoducho, nie je možné identifikovať žiaden druh kultúry, ktorý by mal byť špecifický pre Nemecko, okrem jazyka. Dokonca aj historicky to boli regionálne kultúry, imigrácia a diverzita, ktoré mal väčšiu úlohu pri vytváraní našich dejín.”
Globalizácia a prebiehajúca transformácia Nemecka na spoločnosť s narastajúcim počtom národov a životných štýlov “vedie k diverzite, ktorá sa rozširuje a množí”, povedala komisárka.
Uznala, že kultúrna diverzita môže byť niekedy únavná, no zároveň tvrdí, že práve to “je silou našej otvorenej spoločnosti”.
“Šírenie myšlienky, že existuje nejaká dominantná kultúra, nevytvára spoločné zázemie, ale naopak, vytvára hranice, ktoré následne istých ľudí vylučujú. Nemecko je rôznorodé, a tento fakt je, zdá sa, príliš komplikovaný na pochopenie”, ironizuje konzervatívcov komisárka.
Na snímke nemecká komisárka pre integráciu Aydan Özoğuzová. Foto: Adam Berry
Namiesto očakávania od migrantov, aby sa asimilovali do nemeckej kultúry komisárka navrhuje, aby krajina vytvorila takú národnú identitu, ktorá bude vyplývať zo spoločenskej dohody založenej na hodnotách nemeckej Ústavy.
Özoğuzová už v novembri minulého roku žiadala, aby do Článku 20b nemeckej Ústavy bola ukotvená veta: “Spolková republika Nemecko je rôznorodou krajinou imigrácie”, čo kancelárka Angela Merkelová opísala ako “povzbudivé a vzrušujúce”.
Návrh bol jedným z načrtnutných opatrení v dokumente o tom, ako zlepšiť účasť migrantov na živote Nemcov, ktorý bol predstavený komisárkou na summite o integrácii.
Historik Klaus-Rüdiger May však varoval, že požiadavky v dokumente, ktorý vytvorilo viac než 50 pro-imigračných neziskových organizácií, by položili na kolená podnikanie, dôchodky ale aj samotnú krajinu, a z rodených Nemcov by sa stali občania “druhej kategórie” v ich vlastnej krajine. “Vo svojej podstate sa dokument snaží o hlbokú transformáciu Spolkovej republiky Nemecko a speje k značným nevýhodám pre pôvodné obyvateľstvo”, povedal historik.
Všimol si tiež, že v dokumente sa ani len nevyskytuje pojem “nemecký”, čo podľa neho znamená, že pre komisárku je toto slovo doslova neprijateľné.
Bývalá poslankyňa Bundestagu Vera Lengsfeldová na margo týchto návrhov trefne poznamenala: “Ani slovo o tom, čím chcú imigranti prispieť do ich hostiteľskej spoločnosti. Je to všetko len o dožadovaní sa toho najväčšieho kúska “koláča”, ktorý ešte ani nie je upečený.”