Brusel 9. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger vyjadril dnes v reakcii na výsledok parlamentných volieb v Británii pochybnosť, či sa rokovania o brexite začnú podľa plánu – na budúci pondelok
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Oettingerovo vyhlásenie pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
Na snímke Günther Oettinger

Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň vzhľadom na to, že britskí konzervatívci na čele s premiérkou Theresou Mayovou vo štvrtkových voľbách nezískali v parlamente absolútnu väčšinu. Predčasné voľby v Británii sa pritom konali z iniciatívy Mayovej a jej vlády, ktorá si takto chcela posilniť pozíciu na rokovaniach o brexite.
Podľa Oettingera bez silného rokovacieho partnera na britskej strane teraz rokovania o brexite čaká zrejme neistý vývoj.
“Potrebujeme silnú vládu, ktorá môže konať,” uviedol. Upozornil, že s rokovacím partnerom, ktorého mandát je slabý, hrozí nebezpečenstvo, že rokovania sa budú vyvíjať nepriaznivo pre každú zo strán. “Očakávam teraz viac neistoty,” dodal.
Vplyv výsledku britských parlamentných volieb na “ducha” rokovaní o brexite pripustil aj Oettingerov kolega, francúzsky komisár Pierre Moscovici. Pre rozhlasovú stanicu Europe 1 však súčasne uviedol, že výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite.
“Brexit žiadal (britský) parlament takmer jednohlasne a musí sa uskutočniť do dvoch rokov,” pripomenul Moscovici a dodal, že tak to stanovuje článok 50 lisabonskej zmluvy o EÚ.

Siegfried Murešan – hovorca Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej dominantnou predstaviteľkou je nemecká kancelárka Angela Merkelová, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že Mayová nasledovala svojho predchodcu vo vládnej i straníckej funkcii Davida Camerona, keď “riskovala budúcnosť krajiny pre svoje osobné politické ciele”. Mayová sa podľa neho “zahrávala s ohňom”, pokiaľ ide o harmonogram rokovaní o brexite, a “teraz pohorela”.