Moskva 26. decembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Jedným z najdôležitejších výsledkov vlády prezidenta Baracka Obamu je pocit, že USA už nie sú vládnucou svetovou veľmocou. V nových reáliách je možné Ameriku ignorovať, píše komentátor Bloomberg Leonid Beršidskij v stĺpčeku na webových stránkach agentúry.

Ilustračné fotoIlustračné foto

V hrote nového trendu ide Rusko: tento týždeň sa v Moskve zišli ministri zahraničných vecí RF, Iránu a Turecka, aby prerokovali plány, týkajúce sa Sýrie. USA na stretnutie pozvané neboli, uvádza novinár. Na základe výsledkov rokovaní ministri prijali vyhlásenie, podľa ktorého sú ich krajiny ochotné stať sa garantmi dohody medzi sýrskou vládou a opozíciou. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že všetky ostatné krajiny, “ovplyvňujúce situáciu v Sýrii”, sa môžu pripojiť k tejto iniciatíve.

Podľa slov komentátora sú výzvy takého typu to, čo sú Američania zvyknutí robiť, keď namiesto studenej vojny nastúpil mier na americký spôsob. Dnes si tri krajiny uvedomili, že majú dosť síl, aby na seba vzali vedúcu úlohu v oblasti, kde hrozí pravdepodobne najväčšie nebezpečenstvo pre Západ – Islamský štát.

“Rusko nie je proti rokovaniam s USA a neraz sa snažilo diskutovať s Amerikou v Sýrii. Ale bez výsledku, a to aj preto, že v Obamovej vláde nikdy neexistovala jednota v otázke, či má cenu rokovať s Putinom,” uvádza Beršidskij.

“Turecko, Saudská Arábia a Katar nemusia zrádzať USA, aby mohli viesť rokovania s Moskvou samostatne. Ale zároveň nepovažujú za nutné prizývať Ameriku na rokovanie,” predpokladá komentátor.

Je tiež potrebné spomenúť brexit, ktorý britská verejnosť odhlasovala a ignorovala tak varovanie zo strany Washingtonu, dodáva. Teraz vláda Veľkej Británie – kľúčového spojenca USA v Európe – naďalej ignoruje záujmy Ameriky a udržiava neistotu ohľadom budúcej dohody s EÚ. Ostatní členovia únie vo svojej väčšine zaujímajú menej proamerické pozície než Spojené kráľovstvo a vplyv USA v tomto bloku klesá.

Rastúce snahy odlúčiť sa od USA sú podľa novinárovho názoru výsledkom Obamovej nedôslednosti v zahraničnej politike: nazýva ju orientovanú na hodnoty, ale väčšina sveta nezdieľa tieto hodnoty a podozrieva USA z neúprimnosti a nadradenosti. Americké vyhlásenia takého typu vyžadujú od Washingtonu pripravenosť podporiť zverejnenej zásady vojenskou silou.

Ale nie je to tak: napríklad na Blízkom Východe Amerika strieda ostrosť s bojazlivosťou. Situácia v Sýrii presvedčila mnohých miestnych vodcov, že Vladimír Putin je ponorený do situácie hlbšie, a preto je dôležitejším a významnejším partnerom.

“Za Obamu vznikol dojem, že USA sú krajinou absolútne sústredenou na svoje záujmy. Niekedy sú podávané ako hodnoty, ale USA nechcú vynakladať veľké úsilie na ich ochranu. Amerika chce vyzerať v očiach spojencov súčasne pasívne aj agresívne,” uvádza Beršidskij.