Berlín 4. apríla 2018 (HSP/Foto: rusvesna.su)
 
Carsten Korfmacher pre nemecký Nordkurier poznamenáva, že Nemecko s Ruskom nevychádza férovo

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron, ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová

V správaní Západu sa podľa neho deje veľa vecí, ktoré možno kritizovať z ruského hľadiska.
“Nemecko musí bezodkladne otvoriť novú kapitolu vo vzťahoch s Ruskom, aj keď to nebude vyhovovať americkým a našim odchádzajúcim partnerom EÚ z Veľkej Británie. Musíme hovoriť s Ruskom, v partnerstve a na úrovni očí,” píše Korfmacher.
Pripúšťa, že aj Rusko robí veci, ktoré možno kritizovať: situácia na Ukrajine, v Sýrii, hackerské dielne alebo pokus o manipuláciu s demokratickými procesmi sú neprípustné. “Všetky tieto akcie však možno posudzovať len v ich politickom kontexte,” podotýka. A v takomto kontexte aj EÚ a USA tiež robia veci, ktoré možno kritizovať z ruského hľadiska: rozširovanie NATO na východ, sankcie, výzbroj, vojenské napínanie svalov.
Na základe toho teda konštatuje, že “proti Rusku a našim západným partnerom má Nemecko dvojaký štandard”. Pýta sa, či boli vyhnaní americkí diplomati, keď sa zistilo, že NSA odpočúvala nemeckú kancelárku.
“Do tej doby, kým sa budú tie isté akcie nazývať u partnerov „mierovou misiou“ a u druhého  „imperializmom“, sme tiež čiastočne vinní za zhoršenie vzťahov s naším ruským partnerom,” dodáva nakoniec Korfmacher vo svojom komentári.
 
Príspevok Komentár: Za zhoršenie vzťahov s Ruskom má zásluhu dvojaký meter Západu zobrazený najskôr Hlavné správy.