Paríž 1. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alik Keplicz)

 „Áno je to pravda, nepočuli sme hovoriť o atentátoch vo Varšave“, tak znie názov kometára, ktorého autorom je francúzsky lekár Richard Hanlet. Komentár publikoval internetový portál Boulevard Voltaire
Na snímke poľská premiérka Beata Szydlová

Autor sa v článku vracia k diplomatickej roztržke medzi prezidentom Macronom a poľskou vládou. Francúzskemu  prezidentovi, ktorý sa „obul“ do Poľska a Poliakom odkázal , že “poľský národ si zaslúži viac než toto…” (myslené na súčasnú poľskú vládu), sa dostalo mimoriadne ostrej reakcie od poľskej premiérky Beaty Szydlovej. Premiérka francúzskemu prezidentovi odkázala, že síce chápe, že nemá ešte dosť politických a diplomatických skúseností, ale mal by sa v prvom rade venovať svojej vlastnej krajine, aby dosiahla takú mieru hospodárskeho rastu, zamestnanosti  a bezpečnosti, akú má jej vlastná krajina.
Hanlet vo svojom komentári píše, že prezidentovi poradcovia by mu mali pripomenúť, že strana premiérky Szydlovej sa dostala k moci dvojnásobným počtom hlasov, než bol Macronov zisk v prvom kole prezidentských volieb. Na margo výroku, že poľský národ si zalúži niečo lepšie, autor ironizuje: “Toto je pomerne nový diplomatický jazyk, ale odteraz vieme, že Francúzsko robí politiku inak.”
Autor pridáva aj malú radu, že by bolo vhodné začať túto politiku, napr. takýmto výrokom: “Ľud Zimbabwe si zalúži viac než pána Mugabeho (ktorý inicioval masaker bielych obyvateľov), alebo venezuelský ľud si zaslúži viac než pána Madura, ktorý zruinoval svoju krajinu. Ale nie je to Poľsko,na koho to padlo. My to nevieme, ale podľa EÚ je Poľsko strašná diktatúra.“
Autor pripomína prezidentovi Macronovi, že Francúzsko sa zachovalo rovnako v otázkach, ktoré sú vytýkané Poľsku, ako napr. právomoc ministra spravodlivosti predĺžiť mandát sudcom, ktorí dosiahli dôchodkový vek. Francúzsko tlačilo na predĺženie dôchodkového veku pre nemocničných lekárov až na 72 rokov.
Hanlet si neodpúšťa iróniu ani pri komentovaní ďalšieho hrozného priestupku Poľska, a to zachovanie rozdielneho  dôchodkového veku pre ženy a mužov. “Možno tam nemajú feministky, ale zato majú ženu na premiérskej funkcii. A nie mstivú. Ona dúfa, že časom Macron’môže byť schopný dosiahnuť rovnaké hospodárske výsledky, rovnakú úroveň bezpečnosti  pre svojich občanov, ako garantuje Poľsko’.”
V rovnakom duchu sa nesie aj zvyšok článku: “Je pravda, že sme nepočuli o útokoch vo Varšave. Takisto v Poľsku nie je toľko znásilnení ako v Nemecku. Pýtame sa prečo? V skutočnosti je to chyba Poliakov, ktorí sú katolíci. Ale sú skutočne veľmi katolícki! Dokonca nám dali pápeža (s malou pomocou Regana), ktorý zbúral berlínsky múr a nádeje našich intelektuálnych médií.”
„Poliaci dlho trpeli pod komunistickým jarmom, Európa či ne-Európa, a nemajú v úmysle nechať si vnútiť novú inváziu. A verte tomu alebo nie, ich vodcovia počúvajú ich hlas…“ končí svoj komentár Hanlet.
Katarína Hanzlíková