Bogota 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)

Bývalý manažér predvolebnej kampane kolumbijského prezidenta a zároveň držiteľa Nobelovej ceny za mier Juana Manuela Santosa dnes prvýkrát priznal, že časť z výdavkov na kampaň pred prezidentským voľbami v roku 2010 nelegálne zaplatila brazílska stavebná spoločnosť zapletená do korupčného škandálu.

Na snímke kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Roberto Prieto povedal dnes pre kolumbijskú rozhlasovú stanicu Blu Radio, že stavebná spoločnosť Odebrecht zaplatila asi 376.000 eur pouličnému predajcovi za to, aby vytlačil 2 milióny Santosových predvolebných plagátov. Poprel však, že by o tom Santos vedel.

Finančné príspevky na prezidentskú kampaň od iných spoločností než bánk sú pritom v Kolumbii považované za nezákonné.

Firma Odebrecht v rámci dohody o vine a treste, ktorú uzavrela s americkým ministerstvom spravodlivosti, priznala, že vládam vo viacerých krajinách Latinskej Ameriky poskytla úplatky vo výške 800 miliónov dolárov (752.7 milióna eur). Obvinenia zo spolupráce s ňou sú tak pre kohokoľvek obzvlášť škodlivé, priblížila agentúra AP.

Santos sa k správe doposiaľ nevyjadril. Prieto však uviedol, že prezidentská kancelária pravdepodobne ešte dnes večer vydá vo veci vyhlásenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.