Bogota 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ricardo Mazalan)

Kolumbijská vláda dosiahla dnes dohodu o prímerí s Národnou oslobodzovacou armádou (ELN), a síce vôbec poslednou z veľkých povstaleckých skupín pôsobiacich v tejto latinskoamerickej krajine.
Na snímke kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Prímerie bude platiť od 1. októbra do 12. januára a následne ho bude možné predĺžiť, oznámil dnes kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
K dosiahnutiu bilaterálnej dohody došlo počas mierových rozhovorov, ktoré už od februára prebiehajú v ekvádorskom hlavnom meste Quito. Podarilo sa to vďaka snahe vlády a predstaviteľov ELN dospieť k dohode ešte pred nadchádzajúcou návštevou pápeža Františka, ktorý do Kolumbie zavíta už v stredu, informovala agentúra DPA.
Dohodu o prímerí by mali predstavitelia oboch strán podpísať podľa Santosových slov ešte v priebehu dnešného dňa.
Ľavicová povstalecká skupina ELN vznikla v roku 1964 a odvtedy sa aktívne zapájala do ozbrojeného konfliktu v krajine. V tom však jej pôsobenie zatienila iná kolumbijská ľavicová povstalecká organizácia s názvom Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktorá vlani podpísala s vládou prelomovú mierovú dohodu, za ktorej dosiahnutie dostal prezident Santos vlani Nobelovu cenu mieru.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.