Bogota 18. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v rámci Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose oznámil, že povstalci z Národnej oslobodzovacej armády (ELN) súhlasili s prepustením zajatého bývalého kolumbijského kongresmana Odína Sáncheza

Na snímke kolumbijský prezident Juan Manuel SantosNa snímke kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Svojim súhlasom tak otvorili cestu pre začatie mierových rozhovorov medzi kolumbijskou vládou a zástupcami ELN, druhej najväčšej povstaleckej skupiny v krajine. Oficiálne rokovania by mali začať vo februári tohto roka.

Vláda a zástupcovia povstaleckej ELN vedú sondážne mierové rozhovory už viac ako tri roky. Takmer pred rokom kolumbijská vláda avizovala ochotu začať oficiálny dialóg. Avšak naštartovanie mierových rozhovorov až dodnes brzdili povstalci, ktorí odmietali splniť Santosovu požiadavku na prepustenie zajatého politika.

Odína Sáncheza povstalci zadržiavajú od marca minulého roka, keď sa pokúsil dohodnúť prepustenie svojho chorého brata Patrocinia, ktorý je v zajatí od augusta 2013.

ELN vznikla v Kolumbii v roku 1964 s cieľom bojovať proti nerovnému prerozdeľovaniu pôdy a bohatstva. Odhaduje sa, že v štruktúrach Národnej oslobodzovacej armády momentálne pôsobí približne 2000 aktívnych bojovníkov. Po organizácii Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) je ELN druhou najväčšou povstaleckou skupinou v tejto krajine. Konflikt v Kolumbii trvá už vyše 50 rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.