Caracas 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos ponúkol v pondelok azyl odvolanej generálnej prokurátorke Venezuely, ktorá minulý týždeň ušla do Kolumbie spolu s manželom po tom, ako venezuelské orgány nariadili jeho zadržanie. Podľa vyjadrenia Santosa, ktoré priniesla agentúra AP, je exprokurátorka Luisa Ortegová-Díazová v Kolumbii chránená a ak sa rozhodne požiadať o azyl, bude jej udelený
Na archívnej snímke exprokurátorka Luisa Ortegová-Díazová

Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza v reakcii označil Santosove rozhodnutie za “cynické” a uviedol, že Bogota sa stala centrom “sprisahania proti demokracii a mieru vo Venezuele”.
Ortegová-Díazová a jej manžel, venezuelský zákonodarca Germán Ferrer, pricestovali v piatok do kolumbijskej Bogoty súkromným lietadlom z ostrova Aruba. Venezuelský najvyšší súd nariadil deň pred tým zadržanie Ferrera pre údajnú príslušnosť k skupine vydieračov.
Od svojho príchodu do Bogoty neposkytla Ortegová-Díazová žiadne vyhlásenie, ešte pred útekom z Venezuely však povedala, že obvinenia voči jej manželovi sú odplatou za to, že sa rozhodla odvrátiť od čoraz autoritárskejšej vlády prezidenta Nicolása Madura a poukázať na korupciu medzi jeho dôverníkmi.
Ortegovú-Díazovú začiatkom augusta odvolalo z funkcie ústavodarné zhromaždenie, ktoré vzišlo z kontroverzných júlových volieb. Generálna prokurátorka požadovala anulovanie výsledkov týchto volieb pre podozrenie z manipulácií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.