Bogota 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP–Seth Wenig)
 
Jednotky OSN začali v pondelok z demobilizačných zón odstraňovať kontajnery obsahujúce viac než 7000 zbraní, ktoré odovzdali bývalí bojovníci Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). Tamojšia vláda dosiahla vlani s touto najväčšou povstaleckou skupinou krajiny mierovú dohodu

Ilustračné foto

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vyhlásil, že odstránenie tohto arzenálu znamená ukončenie prímeria, ktoré sa začalo v júni 2016, informovala dnes agentúra AP. Na zverejnených záberoch OSN bolo vidno vo vnútri kontajnerov haldy opotrebovaných strelných zbraní zabalených v plastových obaloch.
Približne 7000 členov FARC ukončilo odovzdávanie svojich zbraní koncom júna. Arzenál bude roztavený a z materiálu vzniknú tri mierové pamätníky. Bývalí povstalci sa teraz opätovne včleňujú do civilného života. Ozbrojený konflikt trval vyše päť desaťročí a vyžiadal si najmenej 250.000 mŕtvych a 60.000 nezvestných.
Mierovú dohodu pritom v ľudovom hlasovaní voliči tesne odmietli, následne ju však presadil kolumbijský Kongres. Zároveň sa stanovilo, že amnestiu dostanú len tí členovia FARC, ktorí nespáchali závažné zločiny. Za úsilie o dosiahnutie mierovej dohody udelili vlani prezidentovi Santosovi Nobelovu cenu za mier.
 
Príspevok Kolumbia: Jednotky OSN začali odstraňovať arzenál bývalých povstalcov FARC zobrazený najskôr Hlavné správy.