Praha 23. marca 2018 (HSP/reflex/Foto: TASR/AP- Ladislav Vallach)
 
Právnik a publicista Petr Kolman pre český denník Reflex sa zamýšľa nad tým, či bolo správnym krokom zavedenie tzv. dámskych kupé vo vlakoch spoločnosti České dráhy (ČD)

Ilustračné foto

Českého národného dopravcu k tomu viedli údajné vyjadrenia niektorých žien, ktorým nie je príjemné sedieť v uzavretom priestore spolu s mužmi.
Kolman však podotýka, že “určite sa nájde aj nemalá skupina mužov, ktorým rozhodne nie je príjemné sedieť v uzavretom priestore so ženami”. Prekážať by im mohla “zanedbaná hygiena niektorých žien, ich neustále rozprávanie, či ich nekalo-súťažné vzbudzovanie falošných a prázdnych nádejí v mužoch, ktoré im môže spôsobiť značnú psychickú traumu”.
Verejná ochrankyňa práv, ombudsmanka Anna Šabatová, v zriadení ženských kupé nenachádza nič diskriminačné, skôr legitímny cieľ zvýšiť pocit bezpečia pre cestujúce ženy a tým aj zvýšiť ich záujem o cestovanie vlakom.
Ak je teda “bezpečnostná segregácia” v poriadku, Kolman sa pýta, či je potom možné zriadiť aj rómske kupé, pretože podľa istej správy aj mnohí Rómovia sa v rámci majoritnej spoločnosti necítia bezpečne.
Ale vracia sa k vyjadreniu ombudsmanky, v ktorom sa mu nepáči akási paušalizácia, že všetci muži sú de facto potenciálni agresori. To by snáď podľa neho mohlo byť akceptované v minulom storočí, ale či v 21. storočí to nie je v rozpore s moderným ponímaním ľudských práv. “Nezakladá to akúsi kolektívnu mužskú vinu? Pokladať niekoho za potenciálneho násilníka len preto, že je súčasťou nejakého etnika, rasy či pohlavia, mi príde v demokratickom právnom štáte ako problematické,” konštatuje Kolman.
A aby to nebolo všetko, pýta sa, prečo v zriadených dámskych kupé nesmú cestovať homosexuálni muži, ale lesbičky áno, aj keď by “prípadné nemravné návrhy od lesbičiek mohli heterosexuálnym ženám predsa byť nepríjemnejšie ako od mužov”.
A nakoniec sa na celú vec pozrie aj z iného uhla: “Politici si často sťažujú na klesajúcu pôrodnosť i nižšiu mieru sobášnosti v Českej republike. Ak vezmeme vec do dôsledkov, ak by pokračovala ďalšia a ďalšia segregácia mužov a žien, kde by sa potom obe pohlavia mohli reálne zoznámiť? Budú nasledovať dámske zóny v knižniciach, električkách, kaviarňach či na finančných úradoch? Neohrozuje vo svojich (nezamýšľaných) dôsledkoch idea oddelených kupé aj koncept tradičnej rodiny?”

Príspevok Kolman: Kupé len pre ženy, nie je to diskriminácia? A čo kupé pre Rómov, bolo by to v poriadku? zobrazený najskôr Hlavné správy.