Kyjev 25. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Ukrajinské média si všímajú pozoruhodnú skutočnosť: prezidentskí kandidáti, ktorí sa o mesiac pobijú o najvyššiu funkciu v štáte, hľadajú podporu aj v zahraničí. Je zaujímavé, že príliš sa nezaujímajú o podporu najbližších susedov alebo iných krajín Európskej únie, ale snívajú o patronáte spoza veľkej kaluže. Nie náhodou niektorí z nich v ostatných mesiacoch navštívili USA a stretli sa tam s vplyvnými politikmi

Záber z videa

Na americkú stopu ukrajinských prezidentských volieb si posvietila komentátorka denníku Strana /Krajina/ Olesja Medvedevová vo svojej tradičnej videorubrike „Jasne. Zrozumiteľne.“ Snažila sa nájsť odpoveď na otázku, koho podporia Spojené štáty.
Pripomenula, že Petro Porošenko prednedávnom zavítal do New Yorku, vystúpil v OSN, hovoril o situácii na Ukrajine. Snažil sa stretnúť aj s Donaldom Trumpom, ale ten si akosi pre ukrajinského prezidenta nenašiel čas. Olesja Medvedevová podotkla, že pre určité kruhy  v USA Petro Porošenko skutočne je tým najvhodnejším človekom, predovšetkým preto, že Spojené štáty sa pridržiavajú svojej stratégie a snažia sa o dlhodobú konfrontáciu s Ruskom a Petro Porošenko splní všetko, čo vidí v očiach svojich amerických patrónov. Napriek tomu Biely dom otvorene Petra Porošenka nepodporuje: nik nevie, ako dopadnú voľby a možno bude treba „hrať šachy“ s iným človekom, nie s Porošenkom…
Olesja Medvedevová sa predsa pokúsila dopátrať, na ktorého koňa stavia Spojené štáty, a podľa nej vychádza, že tých koňov je asi tri – Petro Porošenko, Júlia Timošenková a Vladimír Zelenskij. Predtým, ako odpovedať na hlavné otázku, pokúsila sa odpovedať na takpovediac sprievodnú: kto sa v USA v súčasnosti zaoberá Ukrajinou? Vymenovala niektorých amerických politikov, ktorí môžu ovplyvniť, koho bude podporovať Washington.
Podčiarkla, že Petro Porošenko celkom vyhovuje americkým šéfom: pokračuje rozdúchavať konflikt na Donbase, pred voľbami stále sa odhodláva na provokácie, neustále porušuje Minské dohody a žiada sankcie voči Rusku. Celá jeho stratégia úplne vyhovuje Washingtonu. Čo sa týka Timošenkovej a Zelenského, Biely dom nie je presvedčený a nemá garancie, že budú konať podobným spôsobom.
Olesja Medvedevová sa domnieva, že americkí bossovia otvorene Porošenka nepodporia: má nízky rating a je dosť pravdepodobne, že prezidentské preteky predsa prehrá. Netreba sa ponáhľať. Garanciou je Medzinárodný menový fond, bez úverov ktorého Ukrajina neprežije. Kto ešte môže ovplyvniť dianie? Podľa novinárky, sú to tri skupiny: nacionalisti a radikáli, rôzne mimovládky a osoby platené Západom a domáci oligarchovia.
Poukázala na to, že v USA si myslia, že si možno dokážu nájsť spoločnú reč aj s Timošenkovou, aj so Zelenským, ale na prvom mieste predsa majú svojho „prevereného a spoľahlivého panáčika“ Porošenka. Medvedevová tvrdí, že ak sa Porošenko dostane do druhého kola, určite prehrá so Zelenským či s Timošenkovou. Poukazuje na to však, že jeho prekvapivé víťazstvo by mohlo zapríčiniť výbuch, protesty občanov, druhý Majdan. Ale USA dali najavo, že druhý Majdan nepripustia.
Olesja Medvedevová predpokladá, že Porošenko sa pokúsi vyvolať nový konflikt v Kerčskom prielivu alebo sa postará o zhoršenie situácie na Donbase. Podotýka, že v prípade vojenského konfliktu Ukrajiny s Ruskom USA nestihnú pomôcť svojmu spojencovi a potom budú musieť sa zmieriť s víťazstvom Moskvy alebo sa dať zatiahnuť do vojny s Ruskom, čoho USA sa určite obávajú. Novinárka nachádza pre súčasného prezidenta východiská: Porošenko bude musieť vymyslieť niečo iné – kúpiť od USA uhlie, lokomotívy alebo poskytnúť Trumpovi celý Kreščatik, hlavné námestie v centre Kyjevu, aby tam realizoval stavebné projekty…
Eugen Rusnák
 
Komentár Olesi Medvedevovej si môžete pozrieť tu:

 
 
Príspevok Koho bude voliť Washington počas prezidentských volieb na Ukrajine a ako sa kandidáti snažia získať podporu za veľkou mlákou? zobrazený najskôr Hlavné správy.