Kohlíček: Trump môže na samite v Helsinkách šokovať svojich spojencov

Praha 13. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 

Americký prezident Donald Trump môže v priebehu svojho stretnutia s ruským vodcom Vladimírom Putinom v Helsinkách uskutočniť nejaký nečakaný krok, ktorým šokuje ako vlastnú administratívu, tak i európskych spojencov, vyhlásil v piatok v rozhovore pre Sputnik poslanec Európskeho parlamentu za Českú republiku Jaromír Kohlíček.

Na snímke americký prezident Donald Trump

„Vychádzajúc z línie Trumpovho konania očakávam, že v priebehu svojho stretnutia s Putinom v Helsinkách urobí nejaký nečakaný krok, ktorým šokuje ako vlastnú administratívu, tak i európskych spojencov. Myslím si, že americký predák má vždy v rukáve nejaký triumf”, povedal Kohlíček.
Podľa názoru európskeho poslanca Trump, dokonca keď sa zahĺbi do problémov zahraničnej politiky, vie v tom nájsť i nejaký vnútropolitický aspekt, aby ešte raz pichol a pritiahol svojich kritikov v USA.
Jednou z hlavných tém rokovania v Helsinkách 16. júla bude situácia v Sýrii, domnieva sa Kohlíček. Vojna v tejto ťažko skúšanej krajine sa blíži podľa všetkého ku koncu a Trump si hľadá vhodný spôsob, ako by mohli americké vojská čo najrýchlejšie, a zároveň nie neslávne opustiť Sýriu, v ktorej sú v podstate nezvanými hosťami, povedal český politik.
Podľa Kohlíčkovho názoru sa budú na samite preberať aj udalosti v iných blízkovýchodných krajinách, predovšetkým v Iraku, ale tiež v Jemene a Líbyi. A nevyhnutne bude v Helsinkách nastolená otázka o situácii na Ukrajine, myslí si európsky poslanec.
„Avšak podľa môjho názoru to nebude rozhovor s cieľom dosiahnuť určite nejaký výsledok, veď Trump nemá v súčasnej dobe žiadne reálne nástroje vplyvu na ukrajinskú moc, rovnako ako tá nemôže nijak ovplyvniť situáciu vo svojej vlastnej krajine. Tam teraz majú podľa všetkého „voľné ruky” predáci rôznych polovojenských útvarov, od ktorých človek nikdy nevie, čo očakávať”, povedal Kohlíček.
„Mám pocit, že predáci Ruska a USA rozoberú všeobecne, bez detailov, situáciu na Ukrajine a dospejú konečne k záveru, že je nutné znovu upútať pozornosť medzinárodnej verejnosti k minským dohodám a ich realizácii”, povedal v závere európsky poslanec.

Príspevok Kohlíček: Trump môže na samite v Helsinkách šokovať svojich spojencov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)