Paríž, Bratislava 14. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot Politikstube)

Dva nechutné incidenty, ktoré sa takmer v rovnakom čase odohrali za aktívnej účasti veľkého počtu futbalových fanúšikov, znechutili európsku verejnosť. Odohrali sa síce pred pár dňami, ale v EÚ by sa mali poriadne zamyslieť nad ich následkami, hlavne preto, že podobné udalosti sa v ostatnom čase opakujú stále častejšie a ak sa nepodniknú, nazveme to tak, protiopatrenia, budú sa opakovať stále častejšie. Zatiaľ polícia zvláda chuligánov, ale čo v budúcnosti?

Screenshot Politikstube

Pre začiatok – domáce správy. Naše médiá informovali o hromadnej bitke holandských, poľských a bulharských futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v bratislavskom Starom Meste. Podľa medializovaných informácií, sa pobili futbaloví fanúšikovia Cracovie Krakov, Levski Sofia a Ajaxu Amsterdam. Prvé dva kluby hrali vo štvrtok úvodné predkolo Európskej ligy proti slovenským tímom: Cracovia  v Dunajskej Strede a Levski v Ružomberku.

[embedded content]

Svedkovia pre médiá uvádzali, že časť Ventúrskej ulice bola zdemolovaná, miesto činu bolo opáskované, prišli policajní ťažkoodenci aj so psami. Zasahovali aj hasiči a záchranári. Niekoľko ľudí bolo zranených. Nefutbalové výsledky vyčíňania futbalových fanúšikov boli nasledovné: v centre mesta bolo nasadených 106 policajtov a 24 ďalších mužov zákona eskortovalo zadržaných. Ako uviedla polícia na Facebooku, celkovo zadržali 107 ľudí – 41 Poliakov, pätnásť Holanďanov a 51 Bulharov. Z výtržníctva bolo obvinených 56 ľudí.

Tak to bola ukážka číslo jeden. Prídu do nejakej krajiny „kočujúci futbaloví migranti“ – fanúšikovia, ktorí sa pobijú na území cudzieho štátu a spôsobia značné škody obyvateľom tohto štátu, ktorí vôbec nemôžu za to, že sa na ich území náhodou stretli futbaloví chuligáni a začali riešiť, kto z nich má väčšie ramená. Hlúpy paradox: do vášho bytu prídu neznámi ľudia z ulice, pobijú sa tam a rozmlátia vám celý nábytok – a čo vy máte spoločné s ich hádkami a bitkami? Prečo rozmlátili nábytok vo vašom byte? Čo sú to za spôsoby?

Toto je nepríjemná situácia, ale našťastie sa neopakuje často. „Kočujúci futbaloví migranti“ prichádzajú raz za čas a potom odchádzajú na dlhšie obdobie. Ale čo ti „domáci futbaloví migranti“? Existuje aj taká kategória futbalových fanúšikov. Migranti – futbaloví fanúšikovia môžu vyčíňať aj vtedy, keď to nik v krajine ich bývania nečaká. Jednoducho ich národné mužstvo môže v ten deň hrať na hociktorom kontinente, môže vyhrať alebo prehrať a futbaloví „hooligans“ budú na to reagovať.

Najhoršie na tom je, že v tomto prípade vôbec nezáleží na samotnej športovej udalosti: bez ohľadu na výsledok, či ich obľúbené mužstvo prehralo alebo vyhralo, futbaloví chuligáni poznajú iba jednu metódu na vyjadrenie svojich pocitov – začínajú vyčíňať, vyvolávať bitky, rozbíjať a rabovať obchody, ničiť nábytok, prevracať a podpaľovať autá a pod.

Podobná udalosť sa odohrala v Paríži približne v rovnakom čase, ako bitka zahraničných futbalových chuligánov v Bratislave. Po víťazstve alžírskeho národného futbalového mužstva v Africkom pohári v Egypte v hlavnom meste Francúzska vypukli bujaré oslavy, ktoré sa však skôr podobali na vojnovú operáciu alebo masovú psychózu. Ako si určite všimli naši čitatelia, Francúzsko a Francúzi majú iba veľmi málo spoločného s víťazstvom alžírskeho národného futbalového mužstva v Africkom poháru v Egypte. Ale migranti Alžírčania, ktorí dlhšie alebo kratšie žijú vo Francúzsku, túto udalosť oslávili, ako víťazstvo svojej národnej reprezentácie na majstrovstvách sveta alebo na Olympiáde. Chybičkou krásy bolo iba to, že tie oslavy uskutočnili po svojom – spôsobom „obrátenej pyramídy“…

V niekoľkých francúzskych mestách došlo k veľkým nepokojom a rabovaniu. V Paríži, v blízkosti bulváru Champs-Elysées, boli dva obchody zdemolované a vykradnuté „domácimi migrantmi“. Tragická epizóda sa odohrala v meste Montpellier. Oslavujúci Alžírčan s autom vyletel na chodník, zrazil a na mieste zabil 42-ročnú matku, dve jej deti boli zranené. Polícia 21-ročného vodiča zatkla a skončil v cele na policajnej stanici. Prípad sa bude vyšetrovať, ale  kto deťom vráti zabitú matku?…

V bitkách s pobláznenými „domácimi futbalovými migrantmi“ v 23 francúzskych mestách bolo zranených niekoľko desiatok domácich policajtov. Ako uvádza Politikstube, v Marseille, francúzskom „arabskom hlavnom meste“ sa zhromaždilo vyše 9 tisíc oslavujúcich a rabujúcich Arabov a policajti sa neodvážili nikoho zatýkať, iba sa snažili upokojiť besniaci sa dav.

V Roubaixu, kde oslavovalo vyše tisíc Alžírčanov, polícia zatkla 14 chuligánov. V Tours, kde do ulíc vyšlo vyše 800 Arabov, rozbláznení alžírski fanúšikovia stiahli francúzsku zástavu zo stožiaru pred radnicou a na jej miesto vztýčili alžírsku zástavu: tým vyjadrili celú svoju „úctu“ ku krajine, ktorá týchto migrantov prijala a poskytla im dobré podmienky pre život.

[embedded content]

Ako je vidno, problémy s migrantmi /aj s tými futbalovými/ majú veľa podôb. Mnohí domáci obyvatelia si to ani nevedia vysvetliť, prečo sa migranti chovajú tak alebo inak, úplne nelogicky: prečo sa bijú a rabujú, robia neplechy a výtržnosti nielen vtedy, kedy majú zlú náladu, ale aj vtedy, kedy sa nesmierne tešia? „Kočovní futbaloví migranti“ robia neplechy iba občas, keď náhodou zavítajú do cudzej krajiny. Ale tí, ktorí sa tam usadili natrvalo, výtržnosti a rabovanie môžu vyvolať hocikedy – z hociktorého dôvodu a často aj bezdôvodne…

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj