Moskva 15. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Alaeddin)
 
Správy o použití kazetovej munície koalíciou na čele s USA v Sýrii nezodpovedajú skutočnosti. Uviedol dnes ráno agentúre Sputnik hovorca koalície Sean Ryan

Ilustračné foto

“Táto informácia nezodpovedá skutočnosti,” povedal a zdôraznil, že letecké údery spoločnej pohotovostnej skupiny CJTF-OIR boli zamerané proti teroristom IS v strednej časti údolia rieky Eufrat a v súlade so zákonmi vedenia vojny.
Agentúra SANA predtým informovala o nasadení zakázanej kazetovej munície medzinárodnou koalíciou na čele s USA pri náletoch na mesto Hajin a dedinu Shafa v provincii Dajr az-Zaur v Sýrii. Podľa zdrojov agentúry mali tieto nálety za následok mŕtvych a ranených civilistov.
Kazetová munícia je zakázaná príslušnou konvenciou, ktorú podpísalo vyše sto štátov. USA, Rusko a viacero ďalších krajín sa k nej nepripojili.
Koalícia útočí na mesto Hajin a dedinu Shafa v provincii Dajr az-Zaur pravidelne. Sýrske médiá opakovane informovali o tom, že koalícia pri leteckých útokoch použila biely fosfor.
Sýrska vláda už vyzývala OSN, aby prijala opatrenia proti vinníkom a zastavila nelegálny pobyt koalície na jej území. Zástupkyňa Pentagonu vtedy uviedla, že americká koalícia nezverejňuje, aká munícia je v Sýrii použitá, ale dodala, že zodpovedá medzinárodným normám.
 
Príspevok Koalícia poprela použitie kazetovej munície v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.