Bratislava 18. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot video OTO)
 
Slávnostný galavečer udeľovania cien osemnásteho ročníka ankety osobností televíznej obrazovky OTO za rok 2017, ktorý naživo prenášala RTVS, poznačili politické udalosti posledných týždňov a dní. Niektorí účinkujúci sa napriek odporúčaniam organizátorov nevyhli politicky motivovaným verbálnym útokom na ústavných činiteľov.

Na snímke Milan Kňažko

Milan Kňažko, ktorého riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník uviedol do siene slávy, začal svoj príhovor slovami: „Vraveli mi, aby som sa nevyjadroval k aktuálnej situácii, že je to nevhodné, ale je tu toľko nevhodného okolo nás…” Následne známy herec poďakoval mladým ľuďom, ktorí podľa neho prinášajú do našej krajiny nádej a momentálnu situáciu prirovnal k revolučnému roku 1989.
Vzápätí si v priamom prenose neodpustil sarkastické poznámky na adresu niektorých verejne známych osôb. „Ministrom financií by sa mal stať Bašternák, ministrom vnútra Kočner a predsedníčkou vlády Trošková. Niečo už od premiéra pochytila, dúfam, že premiér nič nechytil od nej,“ povedal Kňažko za potlesku publika.

 
Satirik Markovič a Soros
K spolitizovaniu galavečera prispel aj satirik Milan Markovič. Počas svojho vystúpenia najprv divákov ubezpečil, že za jeho účasťou na odovzdávaní sošiek je americký finančník George Soros. Potom pokračoval vetou: „Sú také mená, že neviete kto sa za kým skrýva, že vraj Ficko sa dnes volá Pellegrini.“

Na snímke Milan Markovič

Výrok premiéra Roberta Fica o tom, že na východnom Slovensku nič nie je, sa pokúsil vtipne okomentovať moderátor večera Matej „Sajfa“ Cifra a reportér TV JOJ Jozef Kubáni.
Politický odtieň s príchuťou “povinnej jazdy” mali aj príhovory ďalších ocenených – napríklad hudobníka a speváka Ivana Táslera či redaktorky televíznej publicistiky TV Markíza Kristíny Kövešovej.
 
Kultivovaný záver galavečera
Situáciu však triezvo, hoci nepriamo, zhodnotila moderátorka Adela Vinczeová, ktorá získala cenu Absolútny OTO. Svojim prejavom aspoň na záver vniesla do programu určitú kultivovanosť, ktorá v posledných dňoch niektorým Slovákom chýba.
„Viem, že tu dnes zneli všelijaké vyhlásenia, viem že sú pohnuté časy, ale dnešný večer je dôkazom toho, že sa dá kumulovať dobrá energia – dnes tu bolo veľa prajnosti, veľa humoru, veľa potleskov, veľa radosti, veľa smiechu a necítila som žiaden hnev,“ uviedla Vinczeová.

Na snímke Adela Vinczeová

„Myslím si, že čím menej hnevu budeme mať, tým viac nadhľadu budeme mať, tým skôr uvidíme pravdu a tým skôr to bude lepšie.“
„Kultivujme v sebe ten nehnev a skôr nejaké pochopenie, a potom si možno zaslúžime aj lepšie rozdané karty v tejto krajine,“ dodala na záver.
Článok pôvodne vyšiel na portáli napalete.sk
 
Príspevok Kňažko, Markovič a ďalší spolitizovali odovzdávanie cien OTO, o kultivovaný záver galavečera sa postarala Adela Vinczeová zobrazený najskôr Hlavné správy.