Bratislava 29. marca 2018 (HSP/Foto:Screenshot YuuTube)
 
Herec Milan Kňažko, ktorý bol v minulosti ministrom zahraničných vecí a ministrom kultúry sa v rozhlasovej relácii rádia Expres vyjadril k novo vymenovanej vláde ako aj k petícii hercov za odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej

Na snímke Milan Kňažko

 
“Malo ísť o zásadnú a rozsiahlu rekonštrukciu vlády. Ona ale nie je ani zásadná ani rozsiahla. Z pätnástich členov vlády sa dvaja vymenili a dvaja sa posunuli na iné miesta. Prišli dve posily, pán Raši z východu, kde nič nie je, a pani Laššáková z Banskej Bystrice, ale táto zmena prišla na uvoľnené miesto, kde už niekto musel prísť,” okomentoval personálne zmeny vo vláde Kňažko s tým, že Marek Maďarič svojim odstúpením ukázal cestu všetkým členom vlády. “Toto mali urobiť všetci,” pokračoval. “Samozrejme, neurobili to, takže k žiadnej zmene neprišlo.”
Hypotézy ex-premiéra Roberta Fica o možnom prevrate na Slovensku riadenom zo zahraničia označila za “táraniny”. “Keď bol v opozícii požadoval predčasné voľby niekoľkokrát a nenazýval to vtedy prevratom,” poznamenal herec. “Tento človek žije v zjavnej schizofrénii. Trvá na tom, že tu zasahuje zahraničie a pripravuje sprisahanie,” uviedol ešte Kňažko na adresu predsedu vládneho Smeru-SD.
Podľa Kňažka vládne strany v čase protestov “za slušné Slovensko” vytvárali strach a paniku rečami o možnej agresii, útokoch na verejné budovy a o dlažobných kockách. “Podľa mňa by sa mal upokojiť hlavne Smer, lebo ľudia sú pokojní. Chcú zmenu, nie prevratom, ale predčasnými voľbami.” Vo svojej reči pokračoval tým, že súčasnú vládnu koalíciu nazval “najodpudzujúcejším zlepencom, aký sme tu kedy mali,” pokračoval a povedal, že vláda vraj stratila legitimitu kvôli tomu, že ju podporuje “niekoľko roztrúsených poslancov zo strany, ktorá už neexistuje.”
Vládna koalícia sa podľa slov Milana Kňažka spreneverila svojmu poslaniu. “Veď oni si sprivatizovali políciu, prokuratúru, verejnú kontrolu, ovplyvňujú Ústavný súd, vrátili si o krok späť vo voľbe generálneho riaditeľa televízie, generál zastáva funkciu ministra obrany, čo sme už mali mať dávno prekonané,” myslí si Kňažko.
Bývalý neúspešný prezidentský kandidát sa vyjadril aj ku posledným krokom Andreja Kisku: “Na mieste prezidenta by som si neosvojil takúto rekonštrukciu vlády, pretože išlo o podvod. Je to niečo také, ako keď sme okupáciu v roku 1968 nazývali oslobodením spod kontrarevolúcie.” Kňažko dodal, že prezident nekonal až na hrane ústavy, “ako mohol,” aby previedol krajinu cez túto krízu. “Myslím si, že treba trvať na predčasných voľbách,” zdôraznil.
V uplynulých dňoch sa viac ako tisíc hercov a umelcov podpísalo pod petíciu za odvolanie ministerky Lubice Laššákovej. Jedným z nich bol aj Kňažko. “Kultúrna obec je veľmi senzibilná. V minulosti bola ideologicky zneužívaná. Myslím si, že pri hľadaní vhodného kandidáta bolo treba konzultovať s kultúrnou obcou” vysvetlil.
 

 
Príspevok Kňažko k atuálnej situácii: Kultúrna obec je veľmi senzibilná. V minulosti bola ideologicky zneužívaná zobrazený najskôr Hlavné správy.