Jesenice 21. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Jesenícky okresný súd v stredu zbavil v obnovenom konaní obžaloby zo zneužívania, vtedy šestnásťročného miništranta, bývalého katolíckeho kňaza Adama Stanislava Kuszaje. Muž bol za tento čin v roku 2011 odsúdený na podmienečný trest

Ilustračné foto

Ako informuje portál tyden.cz, sudca Miloš Kubíček v stredu v rozsudku uviedol, že nebolo preukázané, že sa tento skutok stal. Kuszaj tak bol odsúdený neprávom na základe nedôveryhodnej výpovede mladíka. Obnovu konania súd povolil ešte v novembri 2016.
“Absentuje akýkoľvek priamy dôkaz o vine obžalovaného. Výpoveď poškodeného vo svetle revízneho znaleckého posudku nemôže byť dôkazom, keďže podľa revízneho znaleckého posudku je nedôveryhodná. Takisto výpovede svedkov v obnovenom konaní svedčia v prospech obžalovaného a v neprospech poškodeného. Súd preto rozhodol v prospech a obžaloby ho zbavil,” uviedol sudca Miloš Kubíček.
Bývalého kňaza súd potrestal v roku 2011 a uložil mu vtedy polročný trest s podmienečným odkladom na dva roky, súd mu navyše zakázal po dobu troch rokov pracovať s deťmi do 18 rokov.
Vďaka amnestii mu bol trest odpustený, no po odsúdení bol Kuszaj suspendovaný a kňazskú prácu vykonávať nemohol.
“Mám radosť, samozrejme, ani to nemôžem vyjadriť, som tým všetkým unavený. Chcem sa vrátiť ku kňazskej službe, je to môj sen a chcem ho napĺňať,” povedal v stredu Kuszaj.
Proces mu zmenil na 10 rokov život a miesto kňazskej práce zastával robotnícke profesie. “Chcem hlavne slúžiť ľuďom a Bohu, vrátiť sa ku kňazskej službe je pre mňa najdôležitejšia. Samozrejme že vnímam, že som o deväť rokov prišiel, ale človek má ďalšie skúsenosti. Pracujem, bol som s ľuďmi a tí nevedeli, kto som. Slúžil som im aj v práci, ale iným spôsobom, “povedal kňaz.
Podľa jeho obhajkyne sa rozhodnutie súdu dalo očakávať. “Jednalo sa nielen o zásadné svedectvo troch osôb, ktorým sa mal poškodený zveriť, že si obvinenie vymyslel, ale aj ďalší dôkazný materiál, ktorý jednoznačne nevinu klienta podporoval,” povedala obhajkyňa.
Znalec z odboru klinickej psychológie detí a dospelých Zdeněk Kolařík v stredu povedal, že pri vyšetrení údajne poškodeného svedka sa zaoberali okrem iného jeho vierohodnosťou. “Naše závery sú úplne odlišné od pôvodného znaleckého posudku,” uviedol znalec.
Mladík na svojej verzii stále trvá. “Rozhodne som si to nevymyslel, ja som svedok toho, čo sa stalo. To, že na mňa svedkovia vytiahli, že som si to vymyslel, sú nepriame dôkazy,” povedal ČTK mladík.
Obhajkyňa Kuszaje uviedla, že ďalšie kroky ohľadom možného odškodnenia budú zvažovať.
Kuszaj aj štátna zástupkyňa sa však v stredu po rozsudku na mieste vzdali odvolania, lehotu si ponechala iba splnomocnenkyňa poškodeného.
 
Príspevok Kňaza odsúdili za zneužívanie, teraz ho súd po 9 rokoch zbavil obžaloby zobrazený najskôr Hlavné správy.