Kľak 10. septembra 2018 (HSP/Foto: Facebook Michal Lajcha)
 
Mladý kňaz pôsobiaci v obci Kľak sa opäť dostal do centra pozornosti médií. Len pred pár dňami „zaujal“ svojim tetovaním, ktoré ukázal na sociálnej sieti Facebook. Tentokrát sa do pozornosti dostal vďaka svojej knihe a pamätnej tabuli pre už zosnulého kňaza

Kňaz Michal Lajcha, ktorý si dal urobiť tetovanie na chrbát

34-ročný rímskokatolícky kňaz Michal Lajcha pôsobiaci v obciach Kľak a Ostrý Grúň urobil niečo, čo vyvolalo na sociálnych sieťach značnú diskusiu. Mladý kňaz sa nechal potetovať.
Kňaz tetovanie zverejnil na sociálnej sieti s komentárom, že ho plánoval už pred piatimi rokmi, keď pôsobil ešte ako kaplán v Prievidzi. Jeho chrbát sa stal miestom pre Žalm 23 v pôvodnom hebrejskom znení: “I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou“ (viac v článku).
Lajcha sa však uplynulý víkend dostal opäť do pozornosti médií. V nedeľu odhalil pamätnú tabuľu zosnulému kňazovi Rudolfovi Kluchovi, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil život viac ako tristo ľuďom. Kňaz však zároveň otvorene žil so ženou, s ktorou vychoval troch synov.
K záchrane ľudí došlo v nedeľu 21. januára 1945. Obec za pomoc partizánom Nemci vypálili a zavraždili 84 občanov. Ostatných občanov sústredili do stredu obce a nemierili na  nich guľomety. Vtedy zasiahol kňaz, ktorému núkali slobodu. Rudolf Klucha ju však odmietol a začal ľuďom dávať rozhrešenie. Následne však na miesto popravy dorazila nemecká spojka s rozkazom nestrieľať a evakuovať ľudí.
 

Kňaz však zachránil životy mnohých ľudí, ale zároveň porušil celibát. S učiteľkou Irenou Víťazkovou mál troch synov – Rudolfa, Antona a Mariana. Dnes žije už len posledný z trojice. Kňaz Klucha zomrel v roku 1984, učiteľka Víťazková v roku 2002.
Duchovný Lajcha počas včerajšieho dňa neodhalil len pamätnú tabuľu, na ktorej sú informácie o záchrane občanov obce i troch synoch kňaza, ale zároveň predstavil svoju knihu, ktorá opätovne vyvoláva diskusiu ako jeho tetovanie.
 

Kňaz spolu s Petrom Balážom napísal dve knihy o celibáte – Tragédia celibátu – mŕtva manželka, v ktorej argumentuje za svätenie ženatých. „Vedecká je určená pre Učiteľský úrad Cirkvi (Magistérium) a teologickú akademickú obec, populárna je pre laikov. Vedecká je v češtine a obsahuje 463 poznámok pod čiarou, množstvo bibliografických odkazov, resume v 6 jazykoch, dobové citáty v latinčine,“ uvádza sa na stránke, ktorá knihu prezentuje.
„Populárna verzia obsahuje cca 40 náučných kresieb, perexy, podnadpisy a môj osobný príbeh, ktorý môj priateľ nazval mojou vlastnou spoveďou, moje analýzy a pohľady do zákulisia, ktoré vnímajú mnohí, ale boja sa o nich hovoriť,“ dodáva o knihe kňaz Lajcha, ktorý svojimi názormi pravdepodobne nepotešil svojich nadriadených, ale asi ani väčšinu veriacich.
 

Denník Pravda sa opýtal Konferencie biskupov Slovenska, ako sa k uvedeným činom kňaza Lajchu postaví. „Informácie o danej záležitosti máme v tejto chvíli len z médií, bude potrebné sa s celou vecou najskôr oboznámiť. Kompetentným rozhodovať je v však v danom prípade diecézny biskup spomenutého kňaza,“ reagoval hovorca konferencie Martin Kramara.
O stanovisko sme požiadali aj Banskobystrickú diecézu, budeme Vás informovať.
 
Príspevok Kňaz s tetovaním opäť v centre pozornosti médií: Napísal knihu proti celibátu a odhalil pamätnú tabuľu zosnulému duchovnému – otcovi zobrazený najskôr Hlavné správy.