Svet/Vatikán 7. septembra 2017 (HSP/Libero/Foto:cr)

Včera zomrel konzervatívny kardinál Carlo Caffarra, jeden zo štyroch autorov dokumentu Dubia, ktorý žiadal pápeža Františka, aby vyjadril svoj jasný postoj ohľadom učenia o sviatosti manželstva a pristupovaní k eucharistii po vydaní jeho posynodálnej exhortácie Amoris Laetitia. Milióny katolíkov za posledné roky hľadeli na kardinála Caffarru ako na jedno z mála svetiel v súčasnej temnej dobe
Na snímke zosnulý kardinál Carlo Caffarra

Kňaz, ktorý tesne pred smrťou kardinála za ním zašiel, aby sa mu vyrozprával a vyjadril znepokojenie a bolesť, ktorú prežíva kvôli katastrofám, ktorým dnešná Cirkev čelí, porozprával o posledných slovách kardinála.
Kardinál sa údajne po jeho vyznaní z obáv o Cirkev rozplakal a povedal:
“Pán nikdy neopustí svoju Cirkev. Apoštoli boli dvanásti a Pán znovu začne len s niekoľkými. Spomeň si na utrpenie sv. Atanáza, ktorý ostal sám brániť pravdu z lásky ku Kristovi, k Cirkvi a ľuďom. Musíme mať vieru, nádej a silu.”
Podľa kňaza “kardinál bol ubolený, ale dodal mi veľkú odvahu a lásku k Cirkvi.”
Vatikanista Socci pripomína, že odkaz kardinála na sv. Atanáza sa vzťahuje na najtemnejšie obdobie Cirkvi, keď ariánski heretici prevzali v 4. storočí kontrolu nad Cirkvou a keď znel osamelý hlas biskupa Atanáza na obranu katolíckej pravdy.
Atanáz bol vtedajším pápežom exkomunikovaný a štyrikrát vyslaný do exilu. No zakrátko sa Cirkev vrátila k pravej viere a Atanáza po jeho smrti kanonizovali a prehlásili za cirkevného otca a doktora Cirkvi.
Kňaz, ktorý strávil s kardinálom jedny z posledných chvíľ, tvrdí, že kardinál bol veľmi smutný. Dokonca sa nazdáva, že zomrel preto, že mu puklo srdce. Zaiste v hĺbke svojich modlitieb obetoval Bohu svoj život za dnešné kresťanstvo v kríze.
Bol si istý, že vo svete aj v Cirkvi napokon Pán zvíťazí. Aj preto bol za posledné roky jedným z hlavných protagonistov mocnej obrany katolíckej cirkvi a sviatostí a jedným zo štyroch autorov dokumentu Dubia, ktorý urguje pápeža Františka, aby sa vyjadril jasne v prospech dogmatického učenia o manželstve a sviatostiach, ktoré je v Amoris Laetitia nejasné.
Kardinála Caffarru v tejto ťažko skúšanej dobe podľa vatikanistu upokojovali prorocké slová, ktoré mu zverila sestra Lucia (jedna z fatimských vizionárov) v liste, v ktorom mu napísala, že “posledný boj medzi Bohom a Satanom bude na poli manželstva a rodiny.”