Bratislava 11. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Poslanec Národnej rady Martin Klus (SaS) uviedol, že informácie ohľadom únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha sa pomaly zhromažďujú a osobne v tejto kauze čoskoro očakáva “poriadne veľký tresk”. Napísal to v blogu na portáli Hospodárskych novín.

Na snímke poslanec NR SR za stranu SaS Martin Klus

Dôkazy v tomto prípade podľa Martina Klusa vedú k tomu, že únos sa mal stať prostredníctvom slovenského vládneho špeciálu. “Aby prebiehal hladko, oklamalo Ministerstvo vnútra SR na čele s Robertom Kaliňákom našich priateľov a spojencov v Poľsku. Klamali sme pritom nielen o zložení delegácie, ale aj o pracovnej ceste ministra, ktorá sa ani len neplánovala,” domnieva sa opozičný poslanec.
“Navyše, urobili sme tak v takom časovom predstihu, ktorý výrazne podkopáva verziu o núdzovej situácii vietnamskej delegácie. To zároveň vrhá mimoriadne vážne podozrenie, či skutočne došlo k zneužitiu „slovenskej pohostinnosti“ a nie k vedomému zapojeniu slovenských orgánov na niečí príkaz.”
Uviedol tiež, že k týmto faktom pribudli údajné výpovede policajtov, ktorí dosvedčili, že videli “pravdepodobný únos” v ich prítomnosti. “Vďaka tomu uzrel konečne svetlo sveta pokyn prokurátora, aby sa začalo trestné stíhanie. Netrúfam si odhadnúť, ako toto skončí. No naše skúsenosti s kauzami, v ktorých figurovali potentáti Smeru, hovoria skôr v prospech osvedčenej verzie „skutok sa nestal“. O to dôležitejší sa javí diplomatický a politický tlak,” pokračoval Klus.
“Úprimné odpovede na skúmané fakty zo strany ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí na moje a novinárske otázky dávajú tušiť, že ani diplomatická linka nie je celkom stratená.”
Okrem toho sa podľa neho zdá, že aj minister Lajčák si “chce poumývať ruky nad celým problémom a prinajmenšom verbálne po tlaku koná”. Naposledy na pôde OSN, keď vietnamskú stranu žiadal o nespochybniteľné vysvetlenie toho, ako uneseného dopravili z Nemecka do Vietnamu. Pripomenul Martin Klus.
Podobne ako pri prvej podobnej žiadosti však Vietnam nereaguje. A to je druhá stránka veci. “Vietnamcov totiž nevyrušujú ani hrozby o následkoch v našich dvojstranných vzťahoch či reštriktívnych krokoch na pôde EÚ. Asi si to môžu dovoliť. Obzvlášť, ak vedia, aká je celá pravda o zapojení slovenských orgánov a čo by jej odhalenie mohlo spraviť okrem iného so súdržnosťou súčasnej vládnej koalície. Tento problém si pravdepodobne uvedomuje aj minister Lajčák, a preto zostal len pri verbálnej reakcii.”
“A tu sa dostávame k otázke politického tlaku. Ten je kľúčom k vyvodeniu dôsledkov voči zodpovedným a aspoň k čiastočnému zmytiu medzinárodnej hanby, ktorú sme už prevádzačskou službou vládneho špeciálu utŕžili. Ministerka vnútra a vtedajšia štátna tajomníčka Saková sa totiž nemôže tváriť, akoby sa jej celá kauza netýkala.”
Na adresu Sakovej ďalej napísal: “Zlyhala prinajmenšom pri preverovaní zapojenia svojich aktuálnych podriadených. Ešte horšie by bolo, keď by jej neprekážalo, že títo majú pred ňou tajnosti, alebo že sa nimi dokonca nechala oklamať. V danej situácii odkazovať, že otázky treba adresovať bývalému ministrovi je prinajmenšom nedôstojné. O to viac, že v tom čase pôsobila na ministerstve vnútra ako jeho pravá ruka. Aj preto by mala niesť politickú zodpovednosť a sama odstúpiť alebo byť odvolaná. A ak na to po tomto všetkom neuvidí pán premiér dôvod, mal by následky za takéto krytie vážneho problému znášať on sám.”
Najzaujímavejšie bude podľa Klusa sledovať, ako sa s pribúdajúcimi dôkazmi vysporiada „znepokojená“ SNS, ale najmä Most-Híd. “Práve v ňom totiž držia v rukách kľúče od veľkého tresku, ktorý by sa začal opustením koalície. Predseda strany Béla Bugár sa totiž opakovane vyjadril, že tak urobí, pokiaľ sa zistí vedomé zapojenie slovenských orgánov do únosu. Mali by sa na to začať pripravovať. Ibaže by sa chystali na podobne veľký kotrmelec, aký sa im podaril v marci tohto roku…”
 
Príspevok Klus očakáva, že v kauze Vietnamca čoskoro dôjde k “poriadne veľkému tresku” zobrazený najskôr Hlavné správy.