Katovice 13. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)
 
Klimatická konferencia v poľských Katoviciach, ktorá prebieha už od minulého pondelka, sa pomaly blíži k svojej kľúčovej časti, ktorou bude prezentácia návrhov jednotlivých odborných skupín. Z konferencie by mal vzísť čo najpresnejší manuál k plneniu parížskej klimatickej dohody z roku 2015

Na snímke prezident Poľskej republiky Andrzej Duda

Keďže viaceré kľúčové štáty vrátane napríklad hostiteľského Poľska nie sú naklonené razantným opatreniam, panuje obava, že manuál bude skôr všeobecný a boju proti klimatickým zmenám nepomôže až tak veľmi, ako sa očakávalo.
Diplomati, ministri a odborníci zo zúčastnených takmer 200 krajín v stredu do neskorých nočných hodín vypracovávali návrhy pre boj proti klimatickým zmenám v jednotlivých oblastiach, ktoré vo štvrtok posunuli poľským hostiteľom. Tí by mali všetky tieto návrhy upraviť a zhrnúť do uceleného materiálu, ktorého kľúčové body by mali odprezentovať ešte vo štvrtok večer.
Laxný prístup samotného Poľska k téme klimatických zmien naznačilo už vystúpenie poľského prezidenta u na otvorení dvojtýždňovej konferencie v Katoviciach. Duda otvorene povedal, že Poľsko sa nehodlá vzdať uhlia, keďže táto surovina je pre Poľsko jednoznačne najvýznamnejším energetickým zdrojom a krajina ho má dostatok ešte na ďalších dvesto rokov.
Jedným z cieľov konferencie je pritom práve hľadanie možností, ako zbaviť krajiny závislosti od fosílnych palív vrátane uhlia. Pre Poľsko je však táto surovina podľa Dudu “strategickým fosílnym palivom”, ktoré krajine zaisťuje energetickú bezpečnosť. “Bolo by veľmi ťažké nevyužívať ju,” vyjadril sa Duda o surovine, ktorá pokrýva poľský energetický trh až z 80 percent.
 
Príspevok Klimatická konferencia v Katoviciach sa blíži k zlomovému bodu zobrazený najskôr Hlavné správy.