Katovice 16. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto: wikipedia)
 
Klimatická konferencia v poľských Katoviciach, ktorá sa začala už minulý pondelok, sa skončila dohodou. Predstavitelia z celého sveta sa dohodli na súbore pravidiel uplatňovania parížskej klimatickej dohody z roku 2015

Na snímke poľský viceminister energetiky Michal Kurtyka

Námestník poľského ministra ochrany životného prostredia Michal Kurtyka, ktorý konferencii predsedal, dosiahnutie dohody potvrdil v sobotu po tom, čo ju odsúhlasili zástupcovia z takmer 200 krajín.
“Bola to dlhá cesta. Spravili sme všetko pre to, aby sme na nikoho nezabudli,” povedal Kurtyka. Konferencia mala pôvodne skončiť už v piatok, rokovania však za účelom dosiahnutia dohody predĺžili.
Cieľom rokovaní pod záštitou OSN bolo vytvorenie pravidiel pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody. Tá predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov a udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Vedci tvrdia, že emisie plynov, ako je napríklad oxid uhličitý, je potrebné razantne znížiť do roku 2030, inak hrozí potenciálne katastrofálne globálne oteplenie.
 
Príspevok Klimatická konferencia v Katoviciach priniesla dohodu zobrazený najskôr Hlavné správy.