Bratislava 29. septembra 2019 (HSP/Foto: Facebook)

Na celom svete sa v čase školského vyučovania uskutočňujú klimatické štrajky, ktoré iniciovala 16-ročná Švédka Greta Thunbergová. V pondelok nie veľmi prívetivým spôsobom prehovárala do duší svetových štátnikov na pôde Organizácie Spojených národov (OSN). Prejav plný negatívnych emócií vyvolal následne búrku negatívnych reakcií. Štrajk na Slovensku podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová či premiér Peter Pellegrini. Slovák žijúci v Taliansku, Ľuboš Hrica, však upozorňuje, že štrajkujúca mládež štrajkuje sama proti sebe, pretože je generáciou, ktorá okrem toho, že sa dožaduje zapnúť klímu v každom objekte, by ju dokázala zapnúť aj pod slnečníkom na pláži

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová spolu s organizátormi a účastníkmi klimaštrajku

“Protestuje generácia, ktorá hodiny a hodiny konzumuje energiu doma pred počítačmi, v každej izbe potrebuje dvojmetrovú obrazovku a do školy vzdialenej dva kilometre by sa najradšej zviezli autom. Nehovoriac o vlakoch alebo autobusoch, v ktorom pre poruchu prestala fungovať klíma. Zrúti sa im svet a sociálna sieť kolabuje statusmi a selfinkami, ako musia trpieť,” upozornil Hrica na požiadavky súčasnej generácie.

“Protestuje generácia, ktorá je najväčším spotrebiteľom spotrebného tovaru v histórii. Kupuje oblečenie, ktoré zo dňa na deň prestane byť ‘trendy’, kupuje ten najnovší model telefónu, pretože ten starý robí o 2 pixely menšie fotky a pomaranč je dobrý len ten vyšťavený v krásnej pomaľovanej krabičke so slamkou,” prizvukuje a dodáva:

“Keď im na to rodič nedá, hodia sa o zem a sťažujú sa že ich nikto nemá rád. Doma majú desať párov topánok, ktoré obuli pár krát, 30 tričiek, ktoré po jednom použití potrebujú oprať v práškoch z reklamy, ktoré treba navoňať v sušičke, lebo slnko nevonia. Mládež ovplyvnená reklamou, ktorá je účelovo zamerané práve na nich, aby ovplyvnili rodičov štrajkujú a pália papierovú zemeguľu na námestí, lebo zem sa otepľuje.”

Vzhľadom na uvedené Slovák žijúci v Taliansku vyzýva mladú generáciu, aby si vypla počítače či telefóny. Išla za priateľmi na vzduch, namiesto kupovania zabalených potravín urobila si jedlo do obedára a nesťažovala sa, že nechytí signál v lese.

“Odvyknite si tento ‘luxus’ a môžeme sa baviť,” vyzýva.

“Toto ale nespravíte, pretože odvyknúť si od tohoto ‘luxusu’ je ako keď vám rodič vypne wifi a povie uč sa,” dodáva Hrica.

“Sebeckosť dnes letí v móde a skutky sú tak prázdne ako všetky slogany na námestiach. Greta to začala robiť preto, lebo sa jej nechce učiť. Správne mládež. Osprostievajte ešte viac, nechajte sa manipulovať finančnými skupinami, ktorí vás posielajú do ulíc ako vojakov pre ich finančné záujmy, ktoré zapríčinili oni, za ktoré vaši rodičia a onedlho aj vy budete musieť platiť,” dodáva na záver.

Greta na summite

Mladá Švédka vystúpila emotívnym prejavom na klimatickej konferencii v New Yorku. Vašimi planými rečami ste mi ukradli moje sny a moje detstvo, vyhlásila uplynulý pondelok.

“Toto je celé zle. Ja by som tu nemala byť. Mala by som byť v škole na druhej strane oceánu. Lenže vy sa všetci obraciate na nás mladých, aby sme vám dali nádej. Ako si to dovoľujete?” oborila sa na svetových politikov Thunbergová, ktorá pricestovala do New Yorku jachtou, pretože odmieta lietanie, ktoré zanecháva obrovskú uhlíkovú stopu.

“Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú, sme na začiatku masového vymierania. A všetko, o čom vy dokážete rozprávať, sú len peniaze a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?” uviedla šestnásťročná Švédka.

K prejavu Grety sa vyjadrili viacerí politici vrátane bývalého českého prezidenta Václava Klausa. Uviedol, že voči Gretiným rodičom by mal zakročiť Barnevernet. Generálny tajomník, ktorý ju do OSN pozval, sa podľa exprezidenta asi zbláznil.

Svoj postoj zverejnil aj súčasný český prezident Miloš Zeman. Thunbergovou považujem za hysterku a domnievam sa, že by sa mala vrátiť do školy,” dodal.

Pred časom sa nad správaním mladej aktivistky pozastavila ja poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS). “Mňa však ľahkosť, s akou v mene záchrany planéty mieša priority a povzbudzuje mladých zahodiť vzdelávanie, znepokojuje,” priznáva Zimenová.

16-ročná Švédka Greta Thunbergová

Grete Thunbergová v roku 2014 diagnostikovali Aspergerov syndróm, a tiež obsedatne kompulzívnu poruchu a selektívny mutizmus, čo je raritná patológia prejavujúca sa tým, že človek sa nedokáže rozprávať s určitými konkrétnymi ľuďmi, napríklad takými, ktorých nemá rád.

Samotná Greta o týchto svojich diagnózach otvorene sama hovorí, a podľa jej názoru aj názoru jej lekárov nijak zvlášť neobmedzujú jej život ani jej verejné pôsobenie. Greta navyše tvrdí, že jej diagnózy jej vo viacerých smeroch aj pomáhajú, a v jedom z rozhovorov vyhlásila, že ich považuje za svoje “nadprirodzené schopnosti”.

Gabriela Smreková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj