KĽDR: Závisí od USA, či bude stretnutie, alebo konfrontácia s jadrovými zbraňami

Soul 24. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)
 
Vplyvná severokórejská predstaviteľka Čche Son-hui vo štvrtok ostro skritizovala amerického viceprezidenta Mikea Pencea a vyhlásila, že Pchjongjang je pripravený na konfrontáciu s jadrovými zbraňami, ak dialóg s USA zlyhá. Tieto výroky ešte viac prehĺbili pochybnosti, či sa historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una 12. júna v Singapure uskutoční. Informácie priniesla americká spravodajská televízia CNN.

Novinový titulok s portrétom amerického prezidenta Donalda Trumpa (vpravo) a severokórejského vodcu Kim Čong-una

Námestníčka ministra zahraničných vecí Čche Son-hui uviedla, že ak budú Spojené štáty pokračovať súčasným spôsobom, navrhne severokórejskému vedeniu, aby zvážilo účasť na plánovanom summite oboch lídrov.
“To, či sa USA s nami stretnú v rokovacej miestnosti alebo v rozhodujúcom boji s jadrovými zbraňami, úplne závisí od rozhodnutia a správania Spojených štátov,” uviedla námestníčka, ktorej výroky priniesla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.
Čche Son-hui reagovala na Penceove pondelkové vyjadrenia v interview pre televíziu Fox News, ktoré táto diplomatka označila za “primitívne a hlúpe”.
Pence pre Fox News povedal, že situácia v Severnej Kórei “sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu”. A varoval Kima, aby sa s Trumpom “nezahrával”.
Diplomatka následne uviedla, že “nedokáže potlačiť prekvapenie, že také primitívne a hlúpe výroky vychádzajú z úst amerického viceprezidenta”.
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí súhlasil, že sa vzdá vlastných plánov na vývoj jadrových zbraní. Potom sa jeho režim zrútil a povstalci ho v roku 2011 zabili. Boj týchto povstalcov za zvrhnutie dlhoročného autokrata podporovalo aj NATO, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Vodca Severnej Kórey a americký prezident súhlasili, že sa na budúci mesiac stretnú v Singapure. Avšak Severná Kórea sa už aj predtým vyhrážala zrušením summitu a Trump vyhlásil, že je “veľká šanca”, že stretnutie “12. júna možno nevyjde”.
 
Príspevok KĽDR: Závisí od USA, či bude stretnutie, alebo konfrontácia s jadrovými zbraňami zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)