Manila 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Wong Maye-E)

Severná Kórea dnes vyhlásila, že “za žiadnych okolností” nebude rokovať o svojom programe vývoja jadrových zbraní a obvinila Spojené štáty, že tlačí situáciu do “extrému”.
Na snímke Li Jong-ho

“Za žiadnych okolností nedáme jadrové zbrane a balistické rakety na rokovací stôl,” uviedol severokórejský minister zahraničných vecí I Jong-ho v rámci zasadnutia ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vo filipínskej Manile.
Povedal tiež, že jeho krajina nemá v úmysle použiť jadrové zbrane voči žiadnemu štátu “okrem USA”. To by sa mohlo zmeniť iba v prípade, že by sa nejaký štát pridal k USA pri akcii voči KĽDR.
I Jong-ho ďalej zdôraznil, že za krízu na Kórejskom polostrove nesie zodpovednosť výhradne Washington. Severná Kórea je pripravená dať USA tvrdú lekciu prostredníctvom svojich strategických jadrových síl, dodal severokórejský minister zahraničných vecí.
V Manile sa s ním stretol aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý vyzval na ukončenie eskalácie napätia na Kórejskom polostrove. Všetky strany kórejského konfliktu vyzval, aby v uvažovaní o použití vojenskej sily “prejavili maximálnu zdržanlivosť” a prikročili k “denuklearizácii” polostrova, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Rusko a Čína sú podľa agentúra DPA jediné krajiny, ktoré s KĽDR udržujú relatívne úzke diplomatické styky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.