Soul 16. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)

Severná Kórea v pondelok oznámila, že diplomatické rozhovory so Spojenými štátmi by sa mohli obnoviť do “niekoľkých týždňov”. Nebude však uvažovať o tom, že sa vzdá svojich jadrových zbraní, kým nebudú vonkajšie hrozby úplne odstránené, uviedla tlačová agentúra AP

Na snímke Kim Čong-un a Donald Trump

V pondelkovom vyhlásení predstaviteľa severokórejského ministerstva zahraničných vecí sa uvádzalo, že blížiace sa rozhovory na pracovnej úrovni budú rozhodujúce. Určia totiž podľa neho osud a smerovanie diplomacie medzi Pchjongjangom s Washingtonom.

Rokovania medzi oboma krajinami sa zastavili po februárovom summite severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo vietnamskej metropole Hanoj, keďže toto stretnutie stroskotalo na nezhodách okolo uvoľnenia sankcií výmenou za severokórejské kroky v odzbrojovaní.

Vo vyhlásení predstaviteľa severokórejského ministerstva sa tiež uvádzalo, že diskusie o denuklearizácii (odstránení jadrových zbraní) Severnej Kórey budú možné iba vtedy, ak “budú jasne, bez akýchkoľvek pochybností odstránené nebezpečenstvá a prekážky, ohrozujúce jej systém bezpečnosti a brzdiace jej rozvoj”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj