Praha 3. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Európa bola oslabená “ľavicovou utópiou”, ktorá propaguje myšlienku masovej migrácie a snaží sa Európanov zmeniť na “závislých,” napísal bývalý český prezident Václav Klaus vo svojej novej knihe o euroskepticizme

Na snímke Václav Klaus

Súčasný prílev prisťahovalcov “je porovnateľný s “barbarskými” inváziami starovekého sveta, ktoré spôsobili rozsiahlu regresiu v rozvoji Európy,” uviedol Klaus, ktorý bol prezidentom Českej republiky v období 2003 – 2013, v úvode svojej knihy “Europe All Inclusive”, ktorá vyšla v marci.
Za hlavných vinníkov európskej krízy Klaus označil najmä ľavicové strany. “Európa je oslabená ľavicovou utópiou, ktorá sa snaží pretransformovať kontinent, ktorý bol kedysi pyšný na svoju minulosť, do neúčinného solidaristického stavu, ktorý premenil svojich obyvateľov z občanov na závislých ľudí,” uviedol bývalý vrcholný predstaviteľ.
Európsky kontinent a hlavne jeho “integrovaná” časť je podľa bývalého českého prezidenta “plná pokrytectva”, “pseudo-humanizmu” a ” samovražedných ideológií multikulturalizmu”, ktoré podporujú myšlienku, že právo na migráciu vedie k ďalším právam a nárokom, vrátane poskytovania sociálnych dávok pre migrantov,” dodal.
Klaus odsúdil “súčasné európske elity”, ktoré nezodpovedne obhajujú a šíria takéto ideológie. “Dôsledky takýchto aktivít ešte úplne a priamo nemajú vplyv na nich ani na ich rodiny. Títo predstavitelia si pravdepodobne myslia, že sa to nikdy nestane, pretože po ich ére nebudú nasledovať neslávne biblické povodne,” uzatvoril prominentný euroskeptik.
Táto vlna migrácie je “ešte ďaleko od dosiahnutia svojho vrcholu”, predpovedá 76-ročný Klaus, ktorého euroskeptické názory boli vyjadrené v mnohých článkoch a prejavoch. Trvá na tom, že súčasná migračná kríza je vážny a “veľmi podceňovaný fenomén”.
Ľavicové politické strany v celej Európe v poslednej dobe utrpeli vo voľbách niekoľko drvivých porážok. Eurosceptické, protiimigračné výhľady sa zdajú byť pre verejnosť čoraz atraktívnejšie ako ľavicová politika. Naposledy sa to preukázalo v Taliansku, kde sa voliči zbavili vládnucej stredo-ľavicovej vlády a posilnili protibruselské sily. Politickí odborníci veria, že táto zmena kurzu má korene práve v otázke migrácie.
 
Príspevok Klaus: Súčasné európske elity si myslia, že po ich érach nebudú nasledovať neslávne biblické povodne zobrazený najskôr Hlavné správy.