Praha 21. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Bývalý český prezident Václav Klaus uviedol, že porovnávať súčasné Rusko s krajinou, ktorá do Československa v auguste 1968 poslala tanky, je povrchné a falošné. Klaus to uviedol v rozhovore pre Českú televíziu.

Na snímke bývalý český prezident Václav Klaus

“Istá hystéria, ktorá je vedená proti dnešnému Rusku, samozrejme súvisí s 21. augustom 1968. A môj permanentný pokus hovoriť, že to bolo trošku niečo iné a že to bol komunistický Sovietsky zväz, a nie dnešné Rusko, málokto chce vziať na vedomie,” vysvetlil Klaus.
“Stále sa niektorí hrdinskí jedinci, ktorí ktoviečo robili v roku 1968, tak významne angažujú vo svojej protiruskej kampani, že sa na tom musím usmievať,” dodáva. Porovnávanie vtedajšieho Sovietskeho zväzu a terajšieho Ruska na čele s Putinom označuje za povrchné a falošné.
Podľa bývalého popredného politika zničila okupácia u mnohých ľudí schopnosť pozerať sa aj po štvrť storočí po páde komunizmu na Rusko neutrálnymi očami. “Považujem za triviálne démonizovať Rusko. Rusko prežilo desivých 70 rokov komunizmu, pri ktorom stratilo tisíckrát viac ako my, pretrpeli si to. Tá krajina je niečo úplne neuveriteľného, ​​čo sa s nami nedá vôbec porovnávať,” zdôrazňuje exprezident.
“Rusko dostalo šancu na začiatku 90. rokov vyvíjať sa smerom k normálnosti. Istú dobu sa zdalo, že vývoj je smerom jasným a jednoznačným, ale má to svoje zádrhele. Samozrejme, že to, čo sa tam deje, nie je to, čo by sme chceli mať tu v ČR alebo čo by chcel ktokoľvek na sever alebo na juh od nás,” hovorí Klaus.
Rusko podľa neho “demokratickou krajinou nášho typu nepochybne nie je”, napriek tomu je “nekonečne rozdielne” od doby Lenina, Stalina alebo Brežneva.
“Veľká krajina ohrozuje vždy. Malé Luxembursko nás neohrozuje,” odpovedal bývalý prezident na otázku, či aj dnešné Rusko ohrozuje iné štáty. “Rusko je expanzívny štát, ktorý vždy bol veľmocou a tak sa každý slon v porceláne správa. Rusko určite žiadna holubičia povaha nie je. Ale zase vyvolávať nové studené vojny, ako sa o to stále niekto pokúša, je detinská politika,” uzavrel Klaus.
 

 
… pozná Rusko oveľa lepšie
Svoj názor na rozhovor Václava Klausa už stihol vyjadriť aj bývalý novinár a súčasný europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, ktorý s Klausom nesúhlasí a myslí si, že Rusko pozná oveľa lepšie ako bývalý český prezident.
Štetina sa prezentuje ľudským prístupom k utečencom. Svojim postojom chce čeliť politike predsedu českej vlády Andreja Babiša, ktorý prezentuje, že v záujme ochrany Európy jednoducho nemôžeme prijímať žiadnych migrantov.
 

Príspevok Klaus: Rusko nemá holubičiu povahu, ale porovnanie so ZSSR je falošné zobrazený najskôr Hlavné správy.