Praha 21. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Bývalý prezident SR Václav Klaus prehovoril o význame českoruských vzťahov a kontroverzných krokoch pražských politikov. Podľa neho rozhodnutie o odstránení sochy maršala Koneva nie je odrazom skutočného postoja Českej republiky voči Rusku. Naznačil tiež, že nepovažuje informácie pochádzajúce od českej kontrarozviedky za dostatočné dôveryhodné

Na snímke Václav Klaus

Vo svojom rozhovore poskytnutom pre ruskú rozhlasovú stanicu Echo Moskvy bývalý český prezident Václav Klaus vymedzil svoj postoj voči kauze pomníka sovietskeho maršala I. S. Koneva.

V súvislosti s tým Klaus oznámil, že rozhodnutie vedenia mestskej časti Praha 6 sa nedá podľa neho považovať za rozumný krok. Myslí si totiž, že odstránenie sochy v podstate nebolo potrebné a je politickou chybou. Reakcia Ruska je celkom pochopiteľná a bolo by ťažké očakávať, že ruská strana na tento čin žiadnym spôsobom nezareaguje.

Avšak, tvrdí Klaus, Rusko by si malo uvedomiť mnoho dôležitých vecí, na ktoré treba brať ohľad. Ide predovšetkým o špecifikum politického systému Českej republiky, ktorého podmienky umožňujú predstaviteľom miestnej samosprávy konať nezávislé v rámci svojich právomocí. Český prezident zdôraznil, že práve túto vec sa snaží vysvetliť predstaviteľom rôznych štátov. Najmä kvôli správaniu a rozhodovaniu pražských politikov nemôžu byť vnímaní ako súčasť českej zahraničnej politiky alebo oficiálnej pozície Českej republiky ako jednotného politického subjektu.

Rovnako to platilo aj v prípade premenovania námestia po Borisovi Nemcovi. Vedenie Prahy sa totiž nezaujímalo o medzinárodné vzťahy, ale riešilo výhradne domácu politiku. Vzhľadom k tejto skutočnosti by Rusko mohlo jednať menej tvrdým spôsobom, myslí si Klaus. Podľa neho by rokovania v rámci česko-ruských vzťahov nemali byť obmedzené iba týmito témami.

Správy kontrarozviedky v českých novinách

Obvinenia ruskej strany z údajnej prípravy atentátu na českých politikov považuje Václav Klaus za smiešne. Podľa jeho slov si ani nevie predstaviť, aby sa Ruská federácia rozhodla vykonať operáciu tohto rázu na území Českej republiky.

Ja by som neočakával, aby ruskí politici natoľko zošaleli, aby poslali nejakého akéhosi agenta s ricínom. Naozaj by som to neočakával. Je to všetko, čo k tomu môžem povedať, vyjadril sa bývalý český prezident.

Počas rozhovoru Václav Klaus tiež vymedzil svoj postoj k činnosti českej kontrarozviedky. Uviedol totiž, že sa na ňu nespoliehal ani v čase, keď bol prezidentom.

Keď som si niekoľkokrát prečítal ich správy, zdalo sa mi, že to sú veci, ktoré normálne čítam v novinách,“ povedal svoj dojem Klaus. Pre mňa to nikdy nebolo zas tak dôležité alebo zaujímavé, dodal následne.

Bývalý český politik tiež zdôraznil, že rovnako ako v prípade komunálnych politikov treba chápať rozdiel medzi českou vládou a českou kontrarozviedkou, čo nie je to isté, tvrdí Klaus.

Nikdy som sa nezaoberal informáciou od týchto služieb. Ja som im jednoducho neveril, nikdy som to nečítal, prezradil Václav Klaus.

Zdroj