Praha 6. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus poskytol televízii Prima rozsiahly rozhovor, v ktorom zdieľal svoje myšlienky o súčasnej EÚ a zhodnotil politickú situáciu v Česku a v Európe.

Na snímke Václav Klaus

Klaus povedal, že cíti ohrozenie demokracie zo strany byrokratických a úradníckych európskych štruktúr. “Mňa trápi nepretržité uťahovanie skrutiek, ubúdanie našej slobody,” vysvetlil. EÚ bude Česko podľa neho ohrozovať aj naďalej.
“Európska únia nám ponúka všetko možné, ale nemôže nám ponúknuť domov, vlasť, náš patriotizmus. To považujem za hrozivú vec, “dodal.
Spomenutie tohto problému podľa Klausa chýbalo aj v novoročných prejavoch politikov, rovnako ako téma migračnej krízy či rozširovanie zelenej ideológie.
Klaus tiež skritizoval Babišovu vládu, ktorej podľa neho chýba jasná koncepcia. Bývalému prezidentovi vadí ustupovanie vlády koaličným partnerom a neuveriteľne štedré rozdávanie všetkých možných výhod.
Podľa Klausa myslenie niektorých českých politikov trpí schizofréniou. “Celý minulý rok bol v znamení velebenia úžasnosti roku 1918. Velebíme úžasnú vec, ktorou bol zrod národného štátu, ale nikto nevytvára logický záver, že roku 2018 žijeme v dobe ataku na národný štát zo strany Európskej únie,” povedal.
Exprezident sa tiež vyjadril k termínu “lepšolidé” (lepší ľudia), ktorý prezident Miloš Zeman použil vo svojom vianočnom posolstve. Podľa Klausa “lepšolidé” boli v Česku vždy, inak sa im však hovorilo. “Ja len váham, ako tých ľudí súhrnným výrazom popísať. Stále ide o hľadanie jedného súhrnného termínu,” vysvetlil.
Na otázku o budúcej prezidentskej voľbe, Klaus odpovedal, že jeho vlastná účasť mu nepríde pravdepodobná, ale nevylúčil ju. Podľa neho sú voľby úlohou pre mladších a pritom vyzdvihol svojho syna Václava Klausa mladšieho, ktorý vraj má vlastnosti potrebné na to, aby sa stal prezidentom.
Na záver exprezident zhodnotil politickú situáciu vo svete a varoval pred zosilňovaním medzinárodného napätia. Z jeho hľadiska svet stojí krôčik pred priepasťou. Za najväčší problém Klaus označil Ukrajinu, ktorá je podľa neho tlačená politickými elitami Západu k tomu, aby provokovala ruského prezidenta Vladimira Putina.
 
 
Príspevok Klaus pálil ostrými na Prime: EÚ ponúka všetko možné, ale nemôže ponúknuť domov a vlasť. Upozornil na “ubúdanie slobody” zobrazený najskôr Hlavné správy.