Praha 24. júna 2019 (HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)

V nedeľu 23. júna sa v Prahe podľa organizátorov konala najväčšia demonštrácia od roku 1989. Protestovalo sa za nezávislosť justície a lepšiu vládu a hlavne za to, aby český premiér Andrej Babiš odstúpil v súvislosti s obvineniami z podvodu a zneužitia dotácií na svoje bývalé podniky. Podľa bývalého prezidenta Václava Klausa môžu protesty zmeniť atmosféru v zemi a znekľudniť situáciu. V debate Partie TV Prima ďalej povedal, že ide o protesty ľudí, ktorí sú frustrovaní z toho, že nevyhrali voľby. Informuje iDnes

Na snímke Václav Klaus

Podľa Klausa sú demonštrácie fenoménom, avšak úplne niečo iné sú už demonštrácie organizované, manipulované, na ktoré sa zvážajú zadarmo z Moravy “zaplatení ľudia”. Pred 30 rokmi sa podľa neho demonštrovalo proti režimu a teraz protestuje “hrstka” zneuznaných ľudí, ktorí sú nespokojní s voľbami.

“Sú nespokojní, frustrovaní, že nevyhrali voľby,” konštatoval bývalý prezident ČR. Takéto demonštrácie môžu podľa jeho slov znepokojiť krajinu, rozoštvávať a prispieť k nepohode v Česku.

Klaus tiež priznal, že on sám je oveľa viac frustrovaný než väčšina ľudí. Ďalej skritizoval aj vládnutie Pirátov v Prahe. “Je to des, ktorý som si nikdy pred 30 rokmi nevedel predstaviť, že sa niečoho takého dožijem,” uviedol.

Účasť na protestoch však nepovažuje za spôsob, ako frustráciu vyjadriť.

Podľa Klausa robí Babiš inú politiku, než ktorú by robil on sám. Na jeho adresu ďalej povedal, že nemá dôvod byť jeho stúpencom, pretože si Babiš založil politickú kariéru na vymedzovaní práve proti nemu.

“Hodnoťme jeho vládu, ako funguje a nefunguje. Ja vidím mnoho vecí pozitívnych, veľmi by som chcel vidieť, ako by sa správali iné politické strany,” povedal Klaus. Babiša pochválil aj za to, že sa na rokovaní Európskej rady postavil proti “nezmyselnej doktríne” o človeku vyvolanom globálnom otepľovaní.

Klaus v relácii ďalej skritizoval aj vládnu sociálnu demokraciu a šéfa diplomacie Tomáša Petříčka označil za hanbu zahraničnej politiky.

Demonštrácie

V Česku sa už niekoľko týždňov konajú demonštrácie za nezávislosť justície a za odchod premiéra Babiša a ministerky spravodlivosti Marie Benešovej (za ANO). Podnetom pre demonštrácie bola demisia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka (za ANO) a výber jeho nástupkyne Benešovej (za ANO).

Kněžínek oznámil svoj úmysel odstúpiť deň po tom, čo štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) informovalo o návrhu na podanie žaloby v kauze rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej ide o údajné zneužitie európskych dotácií. Medzi obvinenými je aj Babiš. Ten označuje celý prípad za politickú kauzu.

Poslednou demonštráciou bola demonštrácia na pražskej Letnej, ktorá sa začala o 16.30 h v nedeľu 23. júna. Podľa organizátorov sa jej zúčastnilo okolo 250.000 ľudí.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) podľa svojich slov stále nerozumie tomu, prečo proti nemu ľudia protestujú. Neupiera im však právo vyjadriť vlastný názor a navyše, od svojich priaznivcov cíti podporu (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj