Praha 16. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Facebook)
 
Český politik Václav Klaus mladší sa vo svojom článku na českom portáli Novinky.cz vyjadril k aktuálne diskutovanej kauze ohľadom českého kňaza Petra Piťhy. Ten totiž okomentoval počas svojho kázania Istanbulský dohovor a bolo na neho podané trestné oznámenie. Klaus ml. celú túto kauzu porovnal s mučením farára Toufara

Na snímke Václav Klaus mladší

Klaus ml. vo svojom článku na Novinky.cz síce uvádza, že nie je žiadnym organizovaným veriacim, ale napriek tomu sa mu nepáči, akým smerom sa celá vec uberá. Sám priznal, že nebude hodnotiť kvalitu kázne, ale bol by rád, keby kňazi mali právo v kostole kázať. A tým má na mysli kázať aj odlišne, než to robia veľké médiá, elity či takzvaní lepší ľudia.
“Ako ďaleko sú od tých, ktorí mučili farára Toufara? Bližšie, než si myslíte.” Takéto vyhlásenie Klausl ml. zverejnil na svojom Facebooku. V článku to potom vysvetlil tým, že pomätené ideológie (marxizmus a nový kultúrny marxizmus) sú pohoršené tým, že kňaz v kostoloch hlása niečo iné, než by mal (teda to, čo hlásajú ony) a chcú ho za to potrestať.
Táto kauza však nebola jedinou vecou, ku ktorej sa vo svojom článku na českom portáli vyjadril. Veľkú pozornosť venoval už spomínaným “lepším ľuďom”, ktorých definícia je podľa jeho názoru dosť zložitá. Má na nich ale svoj názor.
“Sami seba považujú za vzdelaných, aj keď realita často nie je tak ružová. Oni naopak ľudí iných názorov nepovažujú za ľudí iných názorov, ale za nevzdelancov, hlupákov, buranov, meštiakov, konzervatívne fosílie minulého storočia, ktoré by tu už nemali v 21. storočí zacláňať, náckov a boľševikov, sluhu kapitálu neekologických firiem a najmä za toto všetko spolu,” cituje portál slová českého politika.
Klausl ml. tiež dodal, že sa “lepší ľudia” neustále snažia pliesť do života iných ľudí a tiež veľmi radi organizujú určité kampane, ktoré sú dosť agresívne a majú tendencie k prevychovávaniu.
V tejto súvislosti nezabudol ani opomenúť českého speváka Michala Davida a kampaň zameranú na to, aby nedostal štátne vyznamenanie za hudbu. “Aha, ja som (a vždy bol) priaznivcom hard & heavy, nemal som nikdy žiadnu Dávidovu dosku, nebol som nikdy na žiadnom jeho koncerte. Ale nie som “lepší človek” – tak nebudem pchať ľuďom, čo sa im má páčiť alebo nepáčiť, “okomentoval na Novinkách situáciu Klaus mladší.
Zároveň dodal, že ak chceme byť naozaj lepšími ľuďmi v hudbe, mali by sme tak vychovávať aj svoje vlastné deti. Láska k hudbe však nie je to jediné, čomu by sme mali deti podľa Klausa ml. učiť.
“Naučte ich láske k prírode a k horám, k športu. Majte veľkú knižnicu s katolíckymi aj nekatolíckymi autormi, nech si potom dokážu sami vybrať, čo je už prehnané a kde je zas tradícia a odkaz našich predkov,” uvádza český politik na danom portáli.
V závere článku potom vyzýva ľudí k tomu, aby sa nebál byť sám sebou a ísť občas proti davu. Tiež by sme podľa neho mali deti učiť k tomu, že sloboda je najvyšším spoločenským cieľom sama o sebe. V neposlednom rade by sme deti mali viesť k tomu, aby nechali ostatných žiť svoje životy, ak to teda nezasahuje do našich práv a vlastníctva, myslí si politik.
 
Príspevok Klaus ml. našiel medzi súčasnosťou a 50. rokmi istú podobnosť zobrazený najskôr Hlavné správy.