Praha 4. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Václav Klaus, ktorý v minulosti v Českej republike zastával najvýznamnejšie politické ústavnú funkcie publikoval na svojej oficiálne webovej stránke odpovede, ktoré poskytol Lidovím novinám v rámci veľkého rozhovoru o súčasnom politickom dianí a metódach politikov doma i v zahraničí

Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus

Predmetom rozhovoru bol najmä populizmus. Klaus reagoval na to, že pred týždňom v Prahe vystúpil Steve Bannon, bývalý stratég Bieleho domu a hlavný poradca Donalda Trumpa. Hovoril, že sa do Európy chodí učiť od populistických strán, čo zaberá na voličov. “A čo by sa mal učiť od nepopulistických lídrov západnej Európy? Od Macrona, Merkelovej, Junckera a Rajoya? To by musel byť blázon. Tento liberálny establishment predsa Bannon počúva dnes a denne doma. Zaujímavé veci o svete a Európe hovoria práve títo takzvaní populistickí lídri,” uviedol niekdajší prezident Václav Klaus, ktorý sa priznal, že dlhodobo bojuje proti nálepke populistická strana. “Namiesto analýzy a rozboru ju ľudia používajú na totálnu diskreditáciu každého, kto je v nesúlade s tým, čo hlása dominantná doktrína tej ktorej krajiny,” vysvetlil.
“To, že ja som svojou povahou skôr akademik, ktorý namiesto rečnenia na námestí sadne a napíše nejakú pádnu esej, na veci nič nemení. Keby som sa chcel niečo dozvedieť o Holandsku, pôjdem za Geertom Wildersom (kritik islamu a šéf Strany pre slobodu), Keď budem chcieť niečo zaujímavé o Taliansku, vybral by som si Mattea Salviniho (predsedu euroskeptickej a protiimigrantskej Ligy),” doplnil vysvetlenie svojho postoja Klaus.
Pripomenul, že s Wildersom sa stretol v Inštitúte Václava Klausa. “Na vysvetlenie – mám bližšie k Wildersovým názorom na EÚ ako na migráciu. Nepochopil som, prečo atakuje moslimov, a nie islamizmus, a tiež som mu to povedal. Na Wildersa sa navyše nabaľuje celá ideológia a s tou už ja nesúhlasím,” objasnil v rozhovore pre Lidovky.
Redaktor následne položil otázku, či bývalému dlhoročnému elitnému politikovi nevadí, že takýto politici idú proti systému, ktorý sám celý život zastával a reprezentoval. “Som hlavne bojovník proti európskemu establishmentu, v tomto prípade som s nimi na jednej lodi. Používam iné argumenty, ktoré sú establishmentu bližšie a zrozumiteľnejšie. Určite nehovorím ako Okamura. Čo neznamená, že s mnohými názormi Okamuru nesúhlasím.”
 
Téma Taliansko
Následne sa diskusia začala točiť okolo Talianska, v ktorom sa aktuálne kreuje nová vláda a tiež v nej budú mať zastúpenie strany kritizujúce Brusel. Podľa Klausa,Taliansko sa nespamätalo od 90.  rokov minulého storočia, kedy sa podarilo totálne rozbiť tamojší systém a politické strany.
“Od tej doby Taliansko nebolo schopné založiť štandardné politické strany. Z môjho pohľadu je to chyba a nešťastie, ale na druhej strane talianska realita. Mňa na dnešnom Taliansku šokuje niečo iné, čo má podľa mňa európsku dimenziu. Rozumiem tomu, že prezident republiky polemizuje s tým či oným človekom, ktorý má byť ministrom. U nás to prezident Zeman nesmelo robí tiež. Do talianskej vlády ale mieri Paolo Savona, mne známy ekonóm, ktorého model som kedysi dávno u nás aplikoval. So Savonom som sa niekoľkokrát stretol, bol ministrom v jednej z predchádzajúcich vlád. Je to 81-ročný rešpektovaný muž, ktorý o eure píše vážne state,” uviedol Klaus s tým, že sa čuduje, keď ho niekto v Nemecku alebo Bruseli označí za euroskeptika a povie, že Savona vo vláde byť nemôže, a taliansky prezident ho naozaj odmietne schváliť.
“Je to pre mňa absolútne zúfalá výpoveď o Európskej únii. Keby to bol nejaký pridrzý mladík, prosím, to by som nekomentoval. Ale Savona ako hrozba pre EÚ? To je desivá výpoveď o dnešnom svete.”
 
V4
Negatívny postoj k migrácii a niektorým nariadeniam EÚ má aj väčšina štátov V4. Klaus pred časom vyhlásil, že projekt V4 vznikol umelo… “Ja som vznik a pôsobenie Vyšehradu veľmi intenzívne prežíval ako premiér, predseda snemovne i prezident. A treba povedať, že západ nás vtedy jednoducho nechcel. Bolo pre nich úplne nepredstaviteľné, že by stred a východ Európy mohol vstúpiť do klubu vyvolených, a všemožne nás preto odstrkovali,” pripomenul.
“V momente, keď sme postrácali všetky východné trhy, nás nesmierne poškodzoval ekonomický protekcionizmus. Akoby nám tým chceli povedať, že čakacia doba na vstup do EÚ bude nekonečne dlhá. Mal som desiatky rozhovorov so špičkami západoeurópskej politiky a všetci mi hovorili: Vy sa najskôr musíte naučiť spolupracovať na integrácii, skúste to najprv v malom. Veď žijete v jednom regióne. My sme boli tí učni, ktorí najprv musia dospieť, aby sa mohli zúčastniť tej veľkej Európy. A ešte na objasnenie – ja som Vyšehrad kritizoval kvôli tomu, že nedokázal nájsť spoločnú tému. Za celú dobu našiel len jedno, Stredoeurópsku zónu voľného obchodu, ktorá naším vstupom do EÚ skončila,” uviedol Václav Klaus.
K otázke migrácie a postoja V4 vyjadril názor, že akýsi bojkot krajín strednej Európy v otázke kvót nakoniec nebude úspešný. “Pretože ak sú bossovia EÚ hlúpi, tak Vyšehradskú skupinu nesmierne preceňujú. Vidia v nás väčšieho búrača Európy, než politici u nás, na Slovenskú, v Poľsku alebo Maďarsku v skutočnosti sú. Avšak mám pocit, že sa Európskej únii napriek tomu podarí túto spoluprácu na pôde Vyšehradskej štvorky úspešne zlikvidovať a rozbiť.”
 
Príspevok Klaus k nálepke populizmu: “Ľudia ju používajú na totálnu diskreditáciu každého, kto je v nesúlade s tým, čo hlása dominantná doktrína” zobrazený najskôr Hlavné správy.