Praha 11. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Bývalý český prezident Václav Klaus na utorkovej akcii Euro Business Breakfast hovoril o politike Európskej únie, prípadnom czexite a vnútornej situácii v Českej republike

Na snímke Václav Klaus

Podľa Klausa je vystúpenie Českej republiky z v najbližšej dobe nepravdepodobné. K porovnaniu uviedol príklad Veľkej Británie, ktorá podľa neho v procese svojho odchodu z čelí všetkým možným prekážkam.

Vidíte, ako je mučená veľká, mocná, ekonomicky silná, demokraticky stáročia existujúca Veľká Británia, ako je jej to vystúpenie znemožnené všetkými možnými spôsobmi, a to ešte Británia má výhodu, že je to ostrov pri Európe, nie je v srdci Európy. Ak sa jej to nemôže podariť, tak ja myslím, že vystúpenie (Česka) je dnes detinský návrh, ktorý môže navrhovať iba nezodpovedný človek, povedal Klaus.

Klaus si myslí, že keby czexit niekto vnímal ako politický cieľ, jeho realizácia by potrebovala dve či tri desaťročia, ako politický projekt pre najbližšiu budúcnosť nie je racionálny.

Potom sa bývalý prezident dotkol fungovania EÚ, k tejto otázke má dosť kritický postoj. Uviedol, že únia nespadá pod definíciu demokratickej inštitúcie chce získať centrálnu moc na úkor svojich jednotlivých členov. Dodal, že Brusel ohrozuje aj českú suverenitu, a to pri usilovaní o ovplyvňovanie českého energetického mixu či pri rozhodovaní kvalifikovanou väčšinou, čo umožňuje prehlasovanie krajín.

Klausov prejav sa tiež dotkol vnútornej situácie v Česku samotnom v krajine podľa bývalého prezidenta slabnú demokratické inštitúcie, je obmedzovaný voľný trh a celkom ubúda sloboda. Bývalý politik navrhoval, že by proti tejto tendencii mohlo pomôcť obnovenie štandardného systému jasne ideologicky vymedzených politických strán. Pochybuje však, že po takejto zmene je dopyt, a uviedol, že za to tiež môže mediálna kritika štandardných strán.

Hlavné atribúty novembra

Skôr, pri príležitosti osláv 30 rokov od novembra 1989 Václav Klaus povedal, že za hlavné atribúty ponovembrového vývoja Česka považuje slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku a národnú suverenitu. Podľa neho po roku 1989 tieto ukazovatele rástli, zatiaľ čo teraz pod tlakom nových ideológií začínajú padať.

Za veľké nebezpečenstvo pre Českú republiku Klaus tiež označil pseudoliberálne uvažovanie dnešných progresivistov, agresívne rovnostárstvo a agresívnu zelenosť, multikultúrnu posadnutosť dnešných európskych elít zámery na likvidáciu národného štátu alebo útoky na tradičné rodiny.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj