Bratislava/Poprad 15. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Najvyšší ústavný činiteľ štátu aj v týchto dňoch v médiách poučuje o slušnosti spravodlivosti a férovosti, no sám je zapletený minimálne do troch prípadov, ktoré v súčasnosti vyšetruje polícia a navyše prezident Kiska pri informovaní verejnosti o svojich problémoch so zákonom údajne zavádza verejnosť

Na snímke Andrej Kiska

Súd v Poprade minulý rok potvrdil, že Kiska už nie je vlastníkom pozemku pod Tatrami, ktorý získal v minulosti za podozrivo výhodných podmienok prevodom cez viacero firiem a s najväčšou pravdepodobnosťou aj cez bieleho koňa.
Sudca Radačovský, ktorý prisúdil vlastnícke práva pôvodnému vlastníkovi zubárovi Francovi, vtedy uviedol, že skupinu, ktorej článkom bol aj Kiska, ďalej vyšetruje NAKA v Prešove aj v súvislosti s ďalšími prípadmi a v súvislosti s možným ovplyvňovaním rozhodnutí katastra.
Vo februári tohto roka médiá prišli s druhou podobnou kauzou, kde figuruje takmer identická skupina vrátane prezidenta Kisku, kde malo dôjsť k podozrivým prevodom a následnej dražbe niekoľkých bytov, taktiež vo Veľkom Slavkove. Denník Pravda vtedy priniesol konkrétnu výpoveď poškodenej dôchodkyne, ktorá mafiánskymi praktikami prišla o časť svojej nehnuteľnosti (viac v článku).
Aj v tejto veci už prebieha policajné vyšetrovanie. “Vecou sa zaoberá NAKA a preveruje ju pre podozrenie z trestného činu podvodu, viac informácií v tejto chvíli nie je možné poskytnúť,“ uviedla tento týždeň pre denník Pravda hovorkyňa polície Denisa Baloghová.
Okrem pozemkových afér NAKA vyšetruje aj azda najviac sledovaný prípad s daňovými deliktami spoločnosti KTAG, ktorej je Kiska doteraz spoločníkom, a ktorá stála za financovaním jeho prezidentskej kampane pred piatimi rokmi. Tento prípad na prešovskej NAKA viedla rovnaká vyšetrovateľka ako prípady s pozemkami. Denník Pravda upozornil, že táto vyšetrovateľka jednak odmietla obvinenie voči konateľom KTAG, ktoré až neskôr presadil iný vyšetrovateľ, a navyše v rovnakom čase údajne na polícii neuspel so svojím oznámením ani zubár Ján Franc.
“Jeho podnet s pozemkami vyhodnotili najprv ako priestupok, s tým, že 1,2-hektárový pozemok má hodnotu len 120 eur. Po medializácii kauzy sa však ukázalo, že pozemok môže mať hodnotu až milión eur, Kiska na súde spor so zubárom o pozemok prehral a polícia obnovila vyšetrovanie v trestnej rovine,” píše denník Pravda.
Prezidentská kancelária v rámci mediálnej obrany voči škandálom firmy KTAG zverejnila časť spisu a aj totožnosť vyšerovateľov s tým, že spomínaná vyšetrovateľka vtedy “nezistila naplnenie skutkovej podstaty trestného činu“. Po tom, ako bol spis tejto vyšetrovateľke odobraný, prokuratúra ho pridelila iným vyšetrovateľom.
“Dôvody zverejňovania mien nepoznáme. Nie je pravdou, že vyšetrovateľka nevidela v danej veci trestný čin, nakoľko na základe jej začatého trestného stíhania bolo vo veci vznesené obvinenie. K odňatiu veci sa môže vyjadriť Krajská prokuratúra Prešov, ktorá má na to právo podľa trestného poriadku,“ vysvetlil hovorca PZP Michal Slivka.
 
 
Príspevok Kiskove vyhlásenia k daňovej kauze sú podľa polície nepravdivé. Vyšetrovania pokračujú aj v dvoch pozemkových prípadoch zobrazený najskôr Hlavné správy.